Hlavní obsah

Jak si poradit se spálením či bodnutím hmyzem

S příchodem teplých dní jistě zaznamenáme i nepříjemné projevy léta. Mezi ně patří bodnutí hmyzem, spálení či vyrážka ze sluníčka, zarudnutí a svědění kůže. Aby nás zdravotní potíže dlouho neobtěžovaly, měli bychom mít v lékárničce přípravky, které jejich projevům zamezí.

Jak si poradit se spálením či bodnutím hmyzem

Je to třeba Hydrocortison, Fenistil či pokud dáváme přednost přírodním preparátům Aloe Vera. Dokáží během několika minut zklidnit podrážděnou pokožku, zmírnit bolest a mají i protisvědivé účinky.

Platí také na sluneční alergii

Přípravky jsou určeny i na poškození kůže sluncem a použít se dají i tehdy, když se třeba popálíme od kopřiv. Jistě uvítáme nejen rychlý a léčivý účinek, ale i chladivý, zklidňující efekt. Kromě toho také, na rozdíl od domácích přípravků, výrazně a rychle omezují svědění. Ocet nebo pleťové mléko totiž nepříjemné projevy pouze chladí.

Pozor na včely a vosy

Především po bodnutí vosou nebo včelou může dojít ke značně silné reakci. Objevit se může nejen rudý otok, ale také kopřivka, zvracení, průjem a dušnost. V nejhorším případě dojde dokonce k šokovému stavu. Pokud tímto typem alergie člověk trpí, je třeba být velmi ostražitý, když se pohybuje v blízkosti kvetoucích luk a zahrad, ale také na tržištích, kde se skladuje ovoce, protože bodavý hmyz se tu rád shromažďuje.

Ostražitosti je také třeba, když si děti hrají u starých kmenů či pařezů, kde by mohly mít vosy svá hnízda. Spolehlivě je najdeme také u stánků s občerstvením. Sladkosti, limonády v kelímcích a odpadkové koše jsou pro vosy vítaným shromaždištěm.

Odborníci alergikům také radí, aby se neslunili mokří, zpocení nebo používali opalovacím olejem, který přitahuje hmyz. A hlavně musí nosit potřebné léky s sebou.

Protisvědivý účinek léčiv, například Fenistilu, je způsoben tím, že obsahuje léčivé látky proti histaminu, jehož uvolňování právě svědění vyvolává. Tím, že působí proti histaminu, který spouští i alergickou reakci, je vhodný také na alergickou vyrážku, jako je např. kopřivka.

Každý z těchto přípravků je volně prodejný. Je však velmi důležité před jeho aplikací důkladně prostudovat příbalový leták. Kromě těchto preparátů nám lékař může podle potřeby předepsat i další léky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků