Hlavní obsah
Barevný podzim se přímo vybízí k procházkám či pohybu mezi spadaným listím. Stačí odhodit pocity lenosti. Foto: Profimedia.cz

Hubnutí podle ročního období

Také si myslíte, že na podzim nemá cenu hubnout? Do příštího léta a předvádění se v plavkách času dost, za chvíli stejně budou Vánoce a zase se bude kynout. Proč se tedy mordovat v posilovnách, když naše nedostatky schovají bunda, kabát či vatované kalhoty.

Barevný podzim se přímo vybízí k procházkám či pohybu mezi spadaným listím. Stačí odhodit pocity lenosti. Foto: Profimedia.cz
Hubnutí podle ročního období

S redukcí váhy můžeme začít kdykoli, ale jak si vybrat roční období, jež nám cestu za vysněnou hmotností nejvíce usnadní? To, co je pro jednoho člověka v určité části roku výhodou, může být pro druhého omezením.

Podzim: optimální podmínky pro všechny

Podzimní měsíce jsou vhodným obdobím pro každého, kdo chce začít s redukční dietou a pohybem. Díky mírnému počasí a nižšímu výskytu alergenů v ovzduší je podzim  ideálním obdobím například i pro alergiky. Začít hubnout by měli také lidé, kteří do dalšího léta potřebují shodit co nejvíce kilogramů.

 

Lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními potížemi parné dny nesvědčí, proto by měli pro hubnutí zvolit chladnější období, například podzim.
dietoložka Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment

„I přes optimální podmínky pro snižování váhy je na podzim zájem o redukční programy nižší než v jiných ročních obdobích. Je to asi tím, že plavková sezóna je za námi a podzim lidi k hubnutí méně motivuje,“ tvrdí dietoložka Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

Centra pro hubnutí a sportovní střediska tedy nejsou v tomto období obvykle přeplněná, proto se zájemcům dostane více prostoru i pozornosti odborníků, a mohou si též volně vybírat z termínů.

Zima: na lednové hubnutí je lepší myslet už před svátky

V prosinci udržuje redukční režim jen málokdo. Pokud se však do redukce váhy přece jen pustí, cílem nebývá zhubnout, ale spíše nepřibrat.

Zimní sporty se dají provozovat během celé zimy, nejen po Vánocích.

Foto: Profimedia.cz

„Lidé odkládají hubnutí až na leden, ačkoli by bylo lepší, kdyby se poradili s odborníkem již před svátky. Tím nemyslím, že by měli v této době nutně hubnout, ale minimálně by se vyvarovali některým zbytečným chybám a předešli vánočnímu navýšení váhy, čímž by si ulehčili lednový start,“ konstatuje Kristýna Galová.

Leden bývá ve znamení novoročních předsevzetí a výčitek z vánočního přejídání. Toto období je vhodné zejména pro ty, kteří se rychle potřebují vrátit ke své původní hmotnosti a dostat se opět do formy. Pokud vás ale na začátku roku čeká velké pracovní nasazení a mnoho služebních cest, raději zvolte klidnější období, kdy na sebe budete mít více času a budete schopni udržovat pravidelnost ve stravování a pohybové aktivitě.

Jaro: po zimním spánku začínáme být aktivnější

Na jaře se hubne obecně velmi dobře. Redukce váhy je totiž podpořena motivací vylepšit svou postavu do plavek. Slunečné počasí v nás navíc vzbuzuje větší chuť sportovat a trávit více času v přírodě. Navíc, zatímco v zimních dnech jsme měli chuť na teplá, vydatná jídla, na jaře konzumujeme větší množství zeleniny a ovoce.

Joro v každém v nás probouzí novou energii, jež přímo vybízí k pohybu v přírodě.

Foto: Profimedia.cz

Jaro však není ideální pro lidi, kteří trpí sezónními alergiemi. Alergici udělají lépe, když si na redukci váhy vyhradí podzim nebo zimu.

Léto: přirozeně upřednostňujeme lehčí jídla

Pěkné počasí a dostatek čerstvé zeleniny a ovoce pomáhají při dietě v létě. Navíc v tomto období většinou nemáme problém s dodržováním diety, protože přirozeně upřednostňujeme lehčí a méně kalorická jídla. Díky delšímu dni a příznivému počasí trávíme méně času u televize a více v přírodě. Letní měsíce také spojujeme s menším pracovním nasazením, obvykle trávíme víc času v přírodě nebo na dovolené.

Během letních dovolených příležitosti ke sportu přicházejí samovolně.

Foto: Profimedia.cz

Pokud tedy máte v průběhu roku náročnou práci spojenou s vysokou mírou stresu, pak je léto vhodným obdobím právě pro vás. Avšak lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními potížemi parné dny nesvědčí, proto by měli pro hubnutí zvolit chladnější období, například podzim.

„Díky vhodně sestavenému redukčnímu programu se však úbytky váhy dostaví vždy, bez ohledu na roční období. Hlavní je motivace člověka změnit svůj životní styl a zlepšit tak svůj vzhled, zdraví a celkovou body image,“ doplnila Galová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků