Hlavní obsah

Cvičení ve večerních hodinách má neblahý vliv na kvalitu spánku

Večerní hodiny často bývají pro mnoho lidí ideální dobou pro provozování sportovních aktivit. Odborníci ale varují, že cvičení před spaním může naprosto rozhodit organismus a spánkový rytmus.

Cvičení ve večerních hodinách má neblahý vliv na kvalitu spánku

Díky cvičení doslova rozpumpujeme organismus a zaktivuje sympatický nervový systém, který je zodpovědný třeba za zvýšenou srdeční aktivitu. Má také na starosti celkovou přípravu organismu k výkonu – omezuje průtok krve vnitřními orgány a zlepšuje prokrvení svalů.

Takový stav ale není vhodné navozovat pár hodin před tím, než si chcete jít lehnout. A nejen lehnout a usnout, ale spát dobře celou noc a ráno se probudit svěží. Přijít například z posilovny, osprchovat se a jít spát, je téměř jistou cestou k neklidnému usínání.

Pro dobrý spánek je naopak vhodné, abychom se před ním věnovali klidovým aktivitám. Ty by měly vést ke zklidnění a aktivaci parasympatického nervového systému, který se stará o regeneraci organismu, zvláště trávení. Cílem večera z hlediska uspokojivého usínání je v podstatě to, aby přechod mezi bděním a spánkem byl pokud možno hladký.

Jak dlouho před usnutím by se nemělo sportovat?

"Tato doba je velmi individuální a je třeba různé intervaly nutné k vychladnutí vyzkoušet. Obecně jen výjimečně bude tato doba kratší než dvě hodiny. Na druhou stranu, pokud se budeme sportu a cvičení věnovat dříve odpoledne a na večer zvolíme klidnější náplň, jako třeba posezení s přáteli, připravíme svému tělu mnohem vhodnější podmínky pro zdravý spánek i život," radí odborníci na www.dobry-spanek.cz.

Pokud jste během dne zaměstnaní či jinak zaneprázdnění a před vámi stojí volba mezi "nesportovat" anebo "sportovat večer", pak byste měli volit zlatou střední cestu - dopřejte si pohyb, ale část večerů vyhraďte klidu a pokojnému usínání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků