Od roku 2013 se snížila spotřeba bílého pečiva až o desetinu. Omezujeme ale také maso, živočišné tuky i alkohol a naopak více nakupujeme mléko, ovoce a zeleninu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ).

Nejpřekvapivější trend vyplývající z údajů ČSÚ je pokles spotřeby pečiva a pšeničné mouky. Je to pravděpodobně dané tím, že se lidé snaží neplýtvat – nejspíše i s ohledem na cenu pečiva. „Dalším důvodem může být nástup trendu domácího pečení chleba, kde se více než pšeničná uplatňuje mouka žitná. Tím se zvyšuje nutriční hodnota pečiva a ve stravě tak obsah vitamínů, minerálních látek a vlákniny, snižuje se naopak glykemický index pečiva,“ říká lékařka Václava Kunová, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

To, že je zdravá výživa stále větším trendem, potvrzují i statistiky velkých hypermarketů. „Nárůsty v oddělení zdravé výživy za období druhé poloviny loňského roku jsou ve srovnání s předchozím rokem 80 %, a konkrétně v lednu pozorujeme zájem ještě větší. Dlouhodobě rozšiřujeme nabídku zdravé výživy nejen pro vegany, vegetariány a makrobiotiky, ale i pro ty, kdo se chtějí stravovat zdravě a přitom chutně,“ konstatuje mluvčí hypermarketů Globus Pavla Hobíková.

Že se zákazníci stále více zajímají o složení a původ potravin, vnímá i Dagmar Krausová, tisková mluvčí obchodního řetězce Albert: „V našich prodejnách jsme proto rozšířili nabídku čerstvého zboží, například v segmentu pečiva nabízíme celozrnné a vícezrnné pečivo či kvasový chléb bez éček.”

Farmářské trhy, superfoods a další trendy

Nejde ale jen o nabídku supermarketů, stále více lidí se o víkendech a někdy i v týdnu vydává na oblíbené farmářské trhy, kde se kvalita zboží nedá s kamennými obchody většinou vůbec srovnat. Návrat k tradičním hodnotám a lokálním surovinám vítá i řada odborníků. Zakladatelka Akademie nutriční gastronomie Jana Černá říká, že ji těší zájem o kvalitní gastronomii, ale sleduje i vzrůstající zájem lidí o rodinná pekařství, mlékárny či znovuobjevování řeznického řemesla.

Už jste slyšeli o superpotravinách neboli „superfoods”? Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, tak už nejspíše ano. Jde o potraviny s extrémně vysokou nutriční hodnotou.

Skvělými nositeli informací ze světa superfoods jsou celebrity a osoby veřejného života. Ty si uvědomily důležitost péče o tělo jako první, mnoho z nich spolupracuje se špičkovými odborníky na výživu, trenéry, kineziology či vedou přímo své blogy, kde sdílejí zajímavosti a trendy. „Firmy, které se snažily přivádět skvělé zahraniční značky, před lety na trhu pohořely, nebyl ten správný čas. Jsem ráda, že nyní je tento trend aktuální a Češi se o směsi superpotravin a doplňků zajímají,” říká Simona Kordová, majitelka obchodu s potravinovými doplňky Goodfoodstore.

Ruku v ruce se zdravou stravou je podle ní znát, že Češi nepřemýšlejí jen o jídle, ale i o efektivních doplňcích. V dnešní době ze stravy nedostáváme dostatek živin, a proto je někdy třeba je doplňovat prostřednictvím doplňků. I v Čechách pak pozorujeme trend, kdy lidé kontrolují země původu, čistotu přísad, dále také Fair trade výrobu a pěstování. Stále to ovšem není v takové míře jako v zahraničí. „Myslím, že můžeme očekávat velké posílení segmentu zdravé výživy či doplňků. Trh dobře reaguje na novinky, které jsou populární v západní Evropě či Americe, např. tekutý chlorofyl,” uzavírá Kordová.

Zdravá strava není o škatulkování

Škatulkování a debatování o tom, jaký životní styl je právě trendy, není podle nutriční gastronomky Jany Černé úplně šťastným krokem. Zdravě se stravující lidé se podle ní nedělí na vegetariány, vegany, vitariány, makrobiotiky, paleo jedlíky a tak podobně.

„Moje zkušenost je taková, že člověk, chce-li žít zdravým a udržitelným životním stylem, má být dlouhodobě spokojený a šťastný, to za něj nevyřeší předem definovaná více či méně omezená škatulka,” podotýká Černá.

S ohledem na to, že každému člověku vyhovuje úplně něco jiného, je zbytečné tyto trendy a rozličné životní styly nebrat v potaz. „Někomu určité vymezení vyhovuje a usnadňuje mu život, jiného to děsí a demotivuje. Je na každém člověku, aby se rozhodl, co mu vyhovuje, a byl spokojený a šťastný.”