Káva se v posledních letech přesunula ze sféry nezdravých nápojů mezi ty, které naopak zdraví prospívají a jsou prevencí řady onemocnění. Tak jako u alkoholu i zde platí, že střídmá konzumace nápoje může prospívat. Kromě toho, že je podle řady výzkumů prevencí diabetu, je podle onkologů z USA také prevencí zhoubného melanomu kůže.

Ideální konzumace kávy představuje tři až čtyři šálky tohoto nápoje denně. „Tato míra má nejsilnější preventivní účinky s ohledem na onemocnění maligním melanomem,“ tvrdí vědci z amerického Národního onkologického ústavu.

Laboratorní experimenty a výzkumy v minulosti prokázaly, že kofein a antioxidanty obsažené v kávě vyvolávají smrt těch buněk, které mají genetický materiál poškozený UV paprsky.

Ačkoli výzkum z USA naznačuje, že by káva mohla být prevencí zhoubného melanomu, rozhodně nenabádá k nadměrné konzumaci tohoto nápoje, která může mít zhoubný vliv na zdraví. Navíc stále platí, že hlavní prevencí onemocnění zhoubným nádorem kůže je omezená doba slunění a používání ochranných přípravků proti spálení a dlouhodobému působení UV paprsků na kůži.