Menstruace dokáže nejednu ženu během života dost potrápit. Ne každá má to štěstí, aby její perioda probíhala bez potíží, například různých bolestí či svalových křečí.

I samotná nepravidelnost menstruace trápí řadu žen. Kromě toho, že může znesnadňovat například odjezd na dovolenou, může představovat i možná zdravotní rizika do budoucna.

Nová studie na toto téma naznačila, že právě nepravidelnost nebo také období mezi jednotlivými cykly delší než pět týdnů může zvyšovat u žen riziko výskytu rakoviny vaječníků v pozdějším věku.

V rámci studie mezi 14 000 respondentkami bylo konkrétně zjištěno, že ženám ve věku 25 - 30 let nepravidelně menstruujícím hrozí dvojnásobné riziko výskytu či úmrtí na rakovinu vaječníků ve stáří kolem šedesáti let.

Kde začíná nepravidelnost 

Odborníci uvádějí, že menstruace se označuje za nepravidelnou tehdy, pokud se krvácení dostaví po více než 35 dnech od ukončení toho posledního (běžné je rozmezí mezi cykly 21 - 35 dní).

„Nová zjištění by nám mohla do budoucna pomoci nejen k časné diagnóze nemoci, ale také najít vhodná preventivní opatření,” uvedla pro Fox News Barbara Cohnová, ředitelka Odboru dětského zdraví a rozvojových studií v Berkeley. Výsledky studie zároveň prezentovala tento měsíc na setkání Americké asociace pro výzkum rakoviny.

Dřívější studie přitom poukazovaly na přesný opak, a to že nepravidelná menstruace může naopak výskyt rakoviny vaječníků snižovat.

Podle odborníků se ale nyní potvrzuje pravý opak, i když ještě přesně netuší, proč tomu tak je. Hlavními viníky podle nich mohou být hormony, především progesteron, kterého se podle nejnovějších zjištění u žen s nepravidelnou menstruací tvoří podstatně méně.