Vymyslel ji kolumbijský tanečník Alberto Peréz alias Beto, dnes již známý lektor po celém světě, mimo jiné choreograf zpěvačky Shakiry. Jednou, bylo to v roce 1999, přišel na lekci aerobiku a zjistil, že si zapomněl přinést hudbu. Naštěstí měl v autě alespoň své oblíbené latinskoamerické písničky. Začal na ně improvizovat, přidal základní kroky tanců, které má rád, a první lekce Zumby byla tady.

Beto se pak odstěhoval do Spojených států a svůj nový fitness program proslavil i tam. Po pár letech začala Zumba, což v překladu znamená hýbej se jako včela, pronikat i za oceán.

Pálit kalorie zábavným způsobem

Lekce Zumby v sobě spojuje prvky aerobního cvičení a latinskoamerických tanců. Využívá základní kroky salsy, reggaetonu, merengue a cumbie. V pokročilejších hodinách přibudou další prvky – i z břišních tanců či tanga.

„Zumba je vhodná úplně pro každého, nehledě na kondici či věk,“ říká instruktorka Simona Bogrová z Centra Tance. Do svých kurzů, které Centrum Tance pořádá v Brně, Praze i v Plzni, zve lektorka výstižným sloganem: „Pojďte pálit kalorie zábavným způsobem a nechte se pohltit exotickou hudbou!“

Bez rozdílu váhy, věku i kondice

Nejvíc prý Zumba frčí v Brně, kde ji Simona začala vyučovat. „Užívají si ji všichni,“ říká lektorka a pokračuje: „Už jsem měla na hodinách i muže. Všichni jsou nadšeni energií, která se nese celým sálem. Každý si najde svůj oblíbený rytmus, některé písničky musím pouštět znovu.“

Zumba je hlavně velmi efektivní. Posiluje srdce a prospívá zdraví i kondici. Viditelné výsledky jsou díky tomu, že se v časových sekcích střídá rychlá část s pomalou. V této kombinaci dochází ke spalování tuku a tvarování celého těla.

Na hodinách se začíná nejprve s velmi jednoduchými sestavami, které se postupně doplňují o nové prvky, a zvládnout je může, jak uvádí lektorka, opravdu každý i bez tanečních anebo fitness zkušeností. Během lekce propotí účastníci oblečení, ale také spálí až 700 kalorií, a přitom si ani pořádně neuvědomují, že cvičí.

„Nemusíte přemýšlet nad složitými kroky, protože se budete spíš cítit jako na nějaké party. Zumba je úžasná pro mysl, tělo i duši,“ vysvětluje Simona Bogrová.