Cílem projektu byla i změna stravovacích návyků. "Ve vysokoškolské mense v Českých Budějovicích se podařilo, že lidé snědli za dobu trvání projektu tunu ryb. V České republice se spotřebuje průměrně na jednoho občana pět kilogramů ryb. Sníme za rok více zmrzliny než ryb," podotkl člen výzkumného týmu Petr Petr. Přičemž na jednoho účastníka projektu připadlo zhruba 17 kilogramů ryb.

"Lidé konzumovali trojnásobek běžné spotřeby ryb v ČR. A sledovali jsme, co to udělá s cholesterolem," vysvětlil Petr. Odběry krve prokázaly, že celkový cholesterol u účastníků projektu poklesl průměrně o 20 procent. "A dobrý cholesterol, tedy v té formě, která je příznivá pro lidské zdraví, naopak stoupl o deset procent," doplnil Petr.

Riziková hladina cholesterolu

Největší množství snědených ryb tvořil pstruh, jehož se při výzkumu snědlo téměř 300 kilogramů. Celkem se pěti desítkám strávníků vydalo 5100 porcí ryb o průměrné hmotnosti 185 gramů.

Podle lékařů by se hladina špatného cholesterolu měla pohybovat kolem tří milimolů a hodnota 4,1 milimolu je již značně riziková. Pro ochranný dobrý cholesterol, který "vymetá" ten špatný z cévních stěn, není stanovena žádná hranice. Zvýšené nebezpečí pro srdce a cévy představují hodnoty nižší než jeden milimol na litr krve u mužů a 1,2 milimolu u žen.