"Spánek se stále považuje za projev lenošení, ale přitom je velmi zdravý pro oběhový systém a také zvyšuje výkonnost," říká Jürgen Zulley, který se vlivem spánku zabývá od 70. let minulého století. Ještě více prospívá stresovanému organismu.

Sociolog Martin Braun z ústavu pracovního hospodářství ve Stuttgartu soudí, že přemírou únavy trpí více než polovina zaměstnanců. "Stále vězíme v myšlení doby industrializace, ve kterém je důležitá rychlost zaměstnanců a nikoli jejich výkonnost," říká.

Vědci poukazují na to, že některé ojedinělé podniky spánek nepodceňují. K nim patří věhlasné hudební těleso Berlínských filharmoniků. Mezi dopoledními zkouškami a večerními koncerty odpolední spánek svým hudebníkům filharmonie doporučuje. "Jen tak můžete podat nejlepší výkon a zvládnout padesátihodinový pracovní týden," říká mluvčí filharmonie Elisabeth Hilsdorfová.

Někteří zaměstnanci podřimují tajně

Jinak ale o odpoledním spánku německé firmy neslyší rády. Mnohé se vymlouvají, že na to není prostor. Vědci ale mají za to, že je to spíše předsudek.

Jürgen Zulley soudí, že každý čtvrtý zaměstnanec stejně podřimuje potají. Nejoblíbenějšími místy jsou například toalety nebo auta zaparkovaná v podzemní firemní garáži.

Jednou z mála výjimek je třeba městská správa města Vechta na severu Německa. Odpolední pauza je tam dokonce předepsaná už sedm let.