Hlavní obsah

Vyhřívané sedačky v autech snižují plodnost mužů

Vyhřívané sedačky v automobilech pro mnohé znamená vyšší komfort. Aby ne, komu by se nelíbilo vlézt za mrazivých dnů do ledového auta a již po kratičké jízdě cítit příjemné teplo ze sedačky. Proti této vychytávce však protestují vědci. Podle nich muži, kteří si užívají komfortu vyhřívaných sedaček, tím možná snižují své šance na početí potomka.

Vyhřívané sedačky v autech snižují plodnost mužů

Produkce spermií je nejlepší, když je teplota šourku o jeden nebo dva stupně Celsia pod normální tělní teplotou 37 stupňů Celsia. Vědci připevnili senzory na pohlavní orgány tří desítek zdravých mužů, kteří se posadili na vyhřívanou sedačku auta na 90 minut.

Už po hodině průměrná teplota stoupla na 37,3 stupně Celsia a u jednoho ze sledovaných mužů vědci zaznamenali dokonce 39,7 stupně.

Pro srovnání měřili vědci také teplotu pohlavních orgánů mužů, kteří seděli na nevyhřívané sedačce automobilu. U nich průměrné hodnoty dosahovaly 36,7 stupně Celsia.

Studie, kterou vedl Andreas Jung z Giessenské univerzity, neměřila u sledovaných dobrovolníků pohyblivost či počet spermií. Vědci se ale obávají, že už malé zvýšení teploty pohlavních orgánů stačí na poškození procesu tvorby spermií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků