Hlavní obsah
Pravidelný sex srdci svědčí. Foto: Profimedia.cz

Pravidelný sex po překonání infarktu může lidem prodloužit život

Mnozí lidé se po prodělaném infarktu kvůli strachu z jeho opakování často vzdávají sexuálního života. Přestože sex sám o sobě může způsobit infarkt, zároveň může být i tím, co jedince po infarktu vrátí zpět do života. Podle výzkumu zveřejněného v odborném magazínu European Journal of Preventive Cardiology je ale důležitá pravidelnost.

Pravidelný sex srdci svědčí. Foto: Profimedia.cz
Pravidelný sex po překonání infarktu může lidem prodloužit život

Vědci sledovali 495 párů po dobu 20 let a zjistili, že ti lidé, kteří si udrželi či zvýšili frekvenci sexuální aktivity v prvních šesti měsících po infarktu, měli o 35 % nižší riziko úmrtí než ti, kteří se sexem po infarktu přestali či četnost minimalizovali. Významně se snížila i pravděpodobnost, že se u nich objeví onkologické onemocnění.

„Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu má pozitivní vliv na psychiku jedince a vnímání sebe samého. Dotyčný na sebe i díky sexu pohlíží jako na zdravého, energického jedince a víc se i zajímá o zdravý životní styl,” vysvětluje autor studie profesor Yariv Gerber z izraelské univerzity v Tel Avivu.

Vždy by se ale mělo jednat o pravidelnou aktivitu, tedy ne o náhlou fyzickou námahu. Je to úplně stejné jako při sportu. I u něj může extrém bez pravidelného tréninku způsobit velké potíže, zatímco pravidelný pohyb bez extrémní zátěže je úplně všem ku prospěchu.

Se sexem je přitom podle Gerbera dobré začít co nejdříve po prodělaném infarktu. Nejlépe během několika dní po propuštění z nemocnice. „Pokud zvládnete bez potíží vyjít schody či ujít svižnou chůzí 1500 m v kuse, pak si můžete zcela bezpečně dopřát i sexuální radovánky,” doporučuje.

Samozřejmě pokud u dotyčného přetrvávají nějaké větší zdravotní potíže, je vždy dobré se nejprve poradit s lékařem.

„Již dřívější výzkumy prokázaly, že pokud se partneři milují více jak jednou týdně, dožívají se delšího života. Je to samozřejmě i o tom, že lidé dopřávající si pravidelný sex jsou obvykle v lepší fyzické kondici, s partnerem jsou hlouběji propojeni, a tedy i žijí v harmoničtějším vztahu, více o sebe dbají a jsou na tom celkově lépe i po mentální stránce,” uzavírá odborník.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků