Hlavní obsah
Když z problémů uděláme tabu, neztratí se, ani nezmenší. Foto: Profimedia.cz

Mlčení může být snadno tichou agresí

Existuje řada znaků, které s docela slušnou přesností signalizují, jestli je vztah dvou lidí zdravý. Do nich patří na předním místě otevřenost a úroveň komunikace. A hlavně to, jak partneři umějí naložit s nesouhlasem. Ten je přece v každém vztahu běžným jevem.

Když z problémů uděláme tabu, neztratí se, ani nezmenší. Foto: Profimedia.cz
Mlčení může být snadno tichou agresí

To, že nemáme na věci stejný názor, jinak situace vnímáme i prožíváme a přikládáme jim také různou důležitost, je stejně tak samozřejmé jako dýchání. Ani jednovaječná dvojčata stejného pohlaví nevidí svět vždycky stejně. Natož pak partneři opačného pohlaví, kteří jsou spřízněni jen volbou.

Je nutné přijmout tento fakt jako daný a neměnný. Jenom tak nebudeme opačný názor partnera pokládat ihned za osobní útok. Navíc tak přirozeně vznikne prostor pro rovnoprávnou diskusi. A ta je přímo založená na oponování. Názory se tím tříbí, navíc díky tomu můžeme pochopit argumenty partnera.

Hodně ale záleží na tom, jaký prostor pro diskusi vytvoříme. Představte si komický dialog dvou lidí: jeden mluví a obhajuje své názory, druhý jen přitakává a obdivuje ho. Máš pravdu, úplně s tebou souhlasím, štěpná myšlenka, lépe bych to neřekl, naprostý souhlas… Jak dlouho si myslíte, že by tento dialog, nebo spíš jen sebestředný monolog v kombinaci s pochlebováním mohl trvat? No, moc dlouho ne.

Pokud cítíme, že máme ve vztahu nějaký problém, který je potřeba vyřešit, měli bychom o něm mluvit smírně. Otevřeně vyjádřit své názory, přání nebo způsob řešení a pak dát tutéž šanci partnerovi. Žádné já chci, my musíme, mně se nelíbí atd.

Nikdy se v diskusi nepovyšovat nad druhého. Neříkat věty: Jediné správné řešení je… Všichni dobře vědí, že se to dělá takto… Tak blbé názory jsem ještě neslyšel… Atd.

Zároveň nesmíme svůj protějšek hned obviňovat: Ty jsi nemožný… Ty všechno zkazíš… Ty mě nemiluješ… Vůbec mi nerozumíš… Apod. Tyto a další podobné výroky jsou pastí komunikace. Je nutné vytvořit prostor pro diskusi a nejenom mluvit, ale také naslouchat názorům protistrany.

Když si z problémů uděláme tabu, neztratí se ani se nezmenší. Zůstanou s námi v zakuklené podobě a můžou se objevit jako zlí duchové i tam, kde bychom je nečekali a kam nesměřovaly.

Tak třeba problém společných financí vybublá v manželské posteli, problém s tchyní v kontaktu s dalšími nevinnými příbuznými atd. A je zde připravené pole k tomu, aby se roztočil kolotoč naschválů a žabomyších válek o ničem.

Klidná výměna názorů není agresivní hádkou. Zato trestající mlčení je agresí, i když tichou. Vyvolá napětí, které vytváří podhoubí pro další konflikty. I ostrá výměna názorů může skončit konstatováním, že jsme se dnes sice nedohodli, ale každý to promyslíme a vrátíme se k tomu problému za týden.

V důležitých věcech je nutno dojít ke schůdnému kompromisu. Jedno z moudrých rčení našich předků bylo: Slunce ať nezapadá nad naším hněvem. Moc dobře věděli, že udobření tentýž den je zdravé pro vztah i pro psychickou pohodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků