Hlavní obsah
Oživlé prohlídky "Zpátky do století" zámku v Hořovicích Foto: Libor Knížek

Léto je ideální dobou pro ozdravení jídelníčku

Léto je nejlepší dobou pro změnu jídelníčku, aby člověk vhodnou stravou podpořil své zdraví. Na trhu je dostatek zeleniny za přiměřenou cenu. V horkých dnech lidé ani nemají chuť na těžká mastná jídla, více je osvěží saláty, řekla dnes novinářům dietní sestra Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy.

Oživlé prohlídky "Zpátky do století" zámku v Hořovicích Foto: Libor Knížek
Léto je ideální dobou pro ozdravení jídelníčku

Podle předsedy tohoto sdružení odborníků na výživu Rudolfa Poledneho se za posledních deset let jídelníček Čechů zlepšil, je v něm více ovoce a zeleniny, i když stále jen půl doporučené dávky.

Poslední dobou se podle něj příznivé změny zastavily, problémem Čechů je stále více nadváha a s tím spojené nemoci srdce a cév, cukrovka a další. Češi se vracejí k živočišným tukům, což se projevuje v růstu průměrné hladiny cholesterolu v krvi. Mají v oblibě smažená jídla a rybu si dají jen k Vánocům. Častá je i nevyváženost jídelníčku.

"Je celkem běžné, že si člověk dá k snídani jogurt se sníženým obsahem tuku a má pocit, že udělal něco pro své zdraví. Pak ale k obědu sní smažený sýr s hranolky a tatarskou omáčkou a rovnováha je narušena," podotkla Starnovská. Na rozdíl od dřívějška nedoporučují již odborníci diety s výrazně nízkým obsahem tuku. Podle lékařky Václavy Kunové není dlouhodobé omezení tuku dobré, lidem chybějí vitamíny rozpustné v tuku a projeví se to například zhoršením pokožky.

Sestavte si vlastní potravinovou pyramidu

Poledne řekl, že nová výživová doporučení v potravinové pyramidě vycházejí ze současného zdravotního stavu české populace. V její základně jsou zelenina, ovoce a tmavé pečivo, ty by také měly v jídelníčku převažovat. V dalším patře jsou ryby, müsli, jogurty a mléko. Potraviny v následujícím patře, jako vejce, červené maso a tučné sýry, by měly být spíše vzácností. A potravinám z nejvyššího patra, jako jsou uzeniny, sladké limonády, máslo a sádlo, je lépe se vyhnout.

Člověk by si podle Starnovské měl sepsat, co za celý den sní a sestavit si vlastní pyramidu. Porovnáním s doporučenou obvykle zjistí, že jeho pyramida stojí na špici, že tedy jí nejvíce toho, čeho by se měl vystříhat. Rady na www.fzv.cz mu pomohou tuto situaci změnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků