Hlavní obsah

Hormon oxytocin může podporovat věrnost partnerů

Britští vědci zjistili, že ženský hormon oxytocin, vyplavovaný do organismu při porodu, může být účinný proti přílišné stydlivosti či k upevnění pouta mezi partnery. Podle jejich výzkumu snižuje také úzkost a zmenšuje fóbie.

Hormon oxytocin může podporovat věrnost partnerů

Vědci mají dobrou zprávu pro milióny stydlínů. Lékem na jejich potíže se může stát hormon oxytocin. V současnosti pracují odborníci z celého světa na vývoji komerčně využitelného preparátu na hormonální bázi a doufají, že díky němu přestanou pacienti kvůli překonání svých problémů užívat drogy a alkohol.

Oxytocin zmenšuje úzkost. Je to hormon, který usnadňuje komunikaci mezi lidmi a co víc, je to velmi bezpečná látka bez vedlejších účinků, nevyvolávající závislost," říká profesor Paul Zak z kalifornské Claremont University.

Oxytocin potlačuje instinkt k opatrnosti a podezíravosti

Zak testoval tento hormon na stovkách respondentů a došel k závěru, že potlačuje instinkt k opatrnosti a podezíravosti, který úzkostné stavy doprovází. Hormon vzniká v mozku a jedním z jeho účinků je také pocit vzájemné důvěry po pohlavním styku.

"Zjistili jsme, že vyvolává potřebu péče o druhé, čímž zjednodušuje sociální vztahy," pokračuje Zak a dodává: "Oxytocin dokonce redukuje symptomy u autistů, takže jsou schopni navázat vizuální kontakt s ostatními, což je pro ně jinak extrémně těžké.

Určitou roli hraje i v partnerských vztazích

Vědci z univerzity v Atlantě zase zjistili, že samci a samice hlodavců, kterým se hormon podával, si byli věrnější.

Naše pokusy ukázaly, že oxytocin upevňuje pouto mezi partnery," říká vedoucí výzkumu, neurolog Larry Zouny. Ačkoli hlodavci normálně nejsou monogamní, po aplikaci hormonu se jimi stali.

Oxytocin se může uplatnit jak při terapii, tak komerčně. Představte si například restaurace, kde se bude tato látka jemně rozprašovat do vzduchu!

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků