V praxi to vypadá tak, že při prvním prohřešku se nevěrník cítí provinile, při druhém už ale není schopen vyvinout stejnou dávku lítosti nad tím, že podvádí svého partnera.

„Naše a ostatní studie naznačují, že silným faktorem, který nám brání v podvádění, je pocit provinění. Ten se ale se vzrůstající intenzitou podvádění snižuje,” vysvětluje pro Daily Mail spoluautor studie Neil Garrett.

Minulost je důležitá

Jiná nedávná studie potvrdila podobné výsledky. Podle článku publikovaného v časopise Archives of Sexual Behaviour bylo zjištěno, že lidé, kteří jednou podvedli, mají dvakrát větší sklon k tomu, že to udělají znovu.

Tento výzkum se zaměřil na 484 účastníků a jejich sexuální vztahy s milenkami a milenci. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří podváděli již ve svém prvním vztahu, vykazovali třikrát větší pravděpodobnost, že budou podvádět znovu oproti těm, kteří zůstali věrní.

Zároveň vědci uvedli, že u lidí, kteří dříve ve vztahu podváděli, existuje čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou obviňováni budoucími partnery z nevěry, bez ohledu na to, zda podváděli, nebo ne.