Hlavní obsah
Kabelka Folbeur Foto: archiv firmy

Zlaté české ručičky: Kabelky a batohy

Době kabelek s monogramem či logem světových značek již dávno odzvonilo. Trendy jsou naopak výrobky od lokálních návrhářů, které navíc oplývají jedinečným designem a kvalitou. Jaká jména stojí za vaši pozornost a které kabelky či batohy budou ozdobou vaší skříně?

Kabelka Folbeur Foto: archiv firmy
Zlaté české ručičky: Kabelky a batohy

Markéta Folberová

Značka kožených kabelek a doplňků Folbeur, za kterou stojí česká návrhářka Markéta Folberová, v sobě spojuje čisté linie, nadčasovost a minimalistický design. Veškeré produkty jsou vyrobené z italské kůže, která kabelkám vtiskává nejen krásnou barvu, ale i osobitý styl.

„Folbeur jsem založila v roce 2014, kdy jsem dostala troufalý nápad navrhnout jednoduchou, praktickou a zároveň chic kabelku z kvalitní kůže na každodenní nošení za rozumnou cenu. Přesně takovou jsem totiž dlouho hledala a nenašla. Dnes už ji mám. Kabelku mé vlastní značky - Folbeurku. Avšak cesta k ní nebyla snadná. Studia a profesní dráhu jsem orientovala právnickým směrem, a tak jsem měla velmi málo zkušeností s designem a navrhováním. Zato odhodlání mi nechybělo. Tehdy jsem ale ještě netušila, že bude potřeba spousta pevné vůle a víry ve své nápady,“ vzpomíná na své začátky zakladatelka značky.

Velké kabelky 12 500 Kč. Malé kabelky, 6900 Kč

Foto: archiv firmy Folbeur

Designérka Markéta Folberová

Foto: archiv designérky

Petra Šafářová 

Petra Šafářová, designérka narozená v Praze, stojí za novou značkou Bonclé a ateliérem Petry Šafářové. Designérka chápe kabelky jako umělecké dílo a navrhuje je tak, aby mohly existovat rovněž jako samostatné umělecké objekty.

Základními pilíři značky jsou ruční výroba, originalita vzorů, barevnost a kvalitní zpracování.

Kabelka od Petry Šafářové

Foto: archiv designérky

Kabelky Bonclé

Foto: archiv návrhářky

Designérka Petra Šafářová

Foto: archiv designérky

Erik Bartoš

Mladý designér a čerstvý absolvent pražské UMPRUM Erik Bartoš navrhl unikátní městské unisex batohy, které jsou ručně ušité z odřezků podlahového PVC lina. Pomáhá tak najít pro zbytkový materiál smysluplné využití, navíc je výroba lokální, probíhá přímo v Praze.

„Zjistil jsem, že podlahové lino lze šít stejně dobře jako například kůži. Je to dost rozporuplný materiál. Má spoustu skvělých vlastností, od vysoké pružnosti až po voděodolnost, ale zároveň je to materiál prakticky nerecyklovatelný a s velkými dopady na životní prostředí. I proto na výrobu batohů používám odřezky, které vznikají při jeho distribuci a které by kvůli svým rozměrům jen stěží našly smysluplné využití,“ uvádí designér.

Batohy navíc mají tu výhodu, že mají odepínatelné popruhy, proto lze batoh snadno proměnit v příruční pracovní aktovku. Uvnitř se nachází velká kapsa na počítač či tablet a menší kapsa na drobnější předměty.

Batohy Erikulum, cena 7780 Kč

Foto: František Svatoš

Batohy Erikulum

Foto: František Svatoš

Designér Erik Bartoš

Foto: František Svatoš

Alex Monhart

Za úspěšnou českou značkou Alex Monhart stojí designérka Alex Steklík Monhart a její manžel Daniel Steklík. Devízou jejich jednotlivých výrobků je funkčnost a praktičnost zabalená do jednoduchého designu v kombinaci s precizním zpracováním.

Značka se zaměřuje na věci denní potřeby. Ikonickým kouskem je batoh, který se dá jednoduše přeměnit na luxusní kožené psaníčko. Letní novinkou v portfoliu je pak příruční zavazadlo kombinující kufřík s batohem či ledvinka plnící funkci peněženky.

Bodybag od Alex Monhart, 7500 Kč

Foto: archiv firmy

Batoh, který jde složit do psaníčka, 7550 Kč, Alex Monhart

Foto: archiv firmy

Designérka Alex Steklík Monhart

Foto: Patrick Hacha

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků