Hlavní obsah
Odstraňování chloupků není doménou posledních třiceti let. Foto: Profimedia.cz

Spálit, seříznout, uspat. Jak se zjemňovaly metody odstraňování chloupků

Začalo to horkou lampou a čpavkem, pokračovalo žiletkou a depilačním krémem a nakonec jsme dospěli ke světlu, které dokáže chloupky bezbolestně a na dlouho „uspat“. Metody odstraňování chloupků se vyvíjely živelně a občas i zábavně.

Odstraňování chloupků není doménou posledních třiceti let. Foto: Profimedia.cz
Spálit, seříznout, uspat. Jak se zjemňovaly metody odstraňování chloupků

Odstraňování chloupků není doménou posledních třiceti let, jak se mnozí mylně domnívají. Chloupky na těle řešily ženy už ve starověku, od té doby i proces odstraňování chloupků ušel dlouhou cestu.

Po bolestivém období barbarských břitev, horkých lamp a čpavku přišel v roce 1844 na svět první depilační krém a v roce 1915 i první dámský holicí strojek a odstraňování chloupků přestalo být tak bolestivé.

Šaty bez rukávů, krátké sukně a bikiny

Na začátku dvacátého století pak přišly do módy šaty bez rukávů a tím pádem i upravené podpaží. Čtyřicátá léta se zase nesla v duchu zkracování sukní, a tak bylo třeba přiložit žiletku nebo špachtli od depilačního krému také k lýtkům.

V 70. a 80. letech, kdy ženy propadly aerobiku a milostné scény ve filmech začaly být čím dál odvážnější, se přesunula pozornost také k odstraňování chloupků v oblasti intimních partií.

České ženy a další ženy z východního bloku byly ale v tomto směru značně pozadu. Většina z nich kouzlu odstraňování chloupků propadla až po roce 1989, kdy se na trh postupně dostaly dámské holicí strojky, depilační krémy, epilátory a nejrůznější vosky.

Vše mělo jen krátkodobé účinky nebo se jednalo o bolestivou záležitost

Chvíli to vypadalo, že tím je domácí odstraňování chloupků v podstatě vyřešeno. V roce 1997 ale začal Tom Nuijs, vývojář z výzkumného týmu společnosti Philips, přemýšlet, jestli by nebylo možné vymyslet ještě nějakou lepší metodu.

„V té době byly k dispozici v podstatě jen metody, které byly buďto bolestivé, nebo způsobovaly nejrůznější problémy a měly jen krátkodobý efekt. Navíc se mohly používat jen na chloupky, které už byly viditelné,“ konstatuje Tom Nuijs.

Začal tedy s kolegy zkoumat v té době již známé technologie, například ultrazvuk nebo laser. Mnohé z nich měly podle Nuijse slibné výsledky, ale zároveň závažné komplikace, ať už šlo o bezpečnost, nebo nutnost odstraňovat chloupky jeden po druhém.

Při svém hledání později narazil na dánského dermatologa Petera Bjerringa, který se věnoval IPL (intenzivní pulzní světlo) technologii používané v profesionálních salonech, která funguje na bázi záblesků světelné energie zamířených na malou plochu lidské kůže, která ji vstřebává barevným pigmentem v chloupku, v důsledku čehož jeho kořen odumírá.

IPL k domácímu využití používá světlo nižší intenzity. Pro dosažení dlouhodobého účinku je dobré provádět první čtyři ošetření v rozmezí dvou týdnů. Poté již stačí jen jedna aplikace po osmi týdnech. Hladká pokožka následně může vydržet až 6 měsíců.

Foto: Profimedia.cz


Profesionální přístroje ale využívaly příliš vysokou intenzitu světelných záblesků, tudíž by v domácím prostředí mohly způsobit značné poškození pokožky.

„I ten nejmenší prototyp měl v roce 2006 rozměry dvou krabic od bot a aplikátor připojený kabelem,“ vzpomíná vývojář.

Tehdy tak začal přemýšlet, zda by šlo odstranit chloupek i pomocí obyčejného světla z  fotoblesku. Jako první tak tuto svou myšlenku zrealizoval na sobě. Zapomněl si ale předtím oholit chloupky a také blesk zakrýt barevným filtrem.

Jeho chloupky na nohou tak absorbovaly takovou dávku světla, že jejich teplota roztavila plastový kryt blesku a ten se mu přilepil na kůži. Jednalo se tedy o velmi bolestivou zkušenost, která mu ale ukázala správný směr vývoje přístroje, který dalších 16 let neustále vylepšoval.

V dnešní době ženy při odstraňování chloupků mají možnost využít nejmodernějších vosků, depilačních krémů, kvalitních holicích strojků, epilátorů, ale i domácích IPL přístrojů, které jsou v tomto směru považovány za nejefektivnější.

V profesionálních kosmetických a estetických salonech si pak mohou nechat chloupky odstranit i pomocí nejmodernějších laserů.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků