Hlavní obsah

Michelle Obamová: Kniha Obamovi od Kantorové je plná výmyslů

Ta kniha zvedla Michelle Obamovou z křesla. Na čtenáře z ní totiž tato 48letá sebevědomá právnička hledí jako nasupená první dáma, která se pro manželův úspěch neváhala pouštět do křížku s jeho poradci v Bílém domě a žádat jejich výměnu.

Michelle Obamová: Kniha Obamovi od Kantorové je plná výmyslů

Tak vylíčila první necelé dva roky Michelle v Bílém domě reportérka listu The New York Times Jodi Kantorová v knize nazvané Obamovi.

Aby podala pravdivý obrázek první dámy, vyzpovídala reportérka Jodi Kantorová třicet poradců a přátel prezidentského páru.

Foto: Profimedia.cz

Co je na tom pravdy?

Pro Michelle je to všechno výmysl, jak řekla poté, co kniha vyšla, televizi CBS.
„Na manželovi mi velmi záleží. Jsem jedním z jeho největších spojenců a důvěrníků,“ připustila, ale rozhodně odmítla, že by měla takový politický vliv. „To je obraz, který se lidé pokoušejí kreslit od chvíle, kdy Barack oznámil kandidaturu: že jsem nějaká nahněvaná černoška,“ dodala.

Kniha, která nadzvihla Michelle Obamovou

Foto: Profimedia.cz

Nicméně něco na tom být může. Už stěhování z Chicaga do Washingtonu bylo pro Michelle dost krušné. Tehdy tak trochu objevovala i Ameriku mimo chicagskou afroamerickou komunitu střední třídy, v níž vyrůstala a žila. A měla strach a nedůvěru k celému tomu prezidentskému humbuku, který kolem její rodiny vypukl.

Naděje narazily na realitu

Přišla jako oddaná manželka politika, který hlásal změnu, který zdědil divokou finanční krizi a který se pustil do reforem, jejichž filozofii sdílí a jež brzy narazily na úskalí washingtonské mocenské hry. Prostředí plné napětí a srážek nadějí s realitou.

Na manželovi mi velmi záleží, jsem jedním z jeho největších spojenců a důvěrníků, připouští první dáma USA, ale rozhodně odmítám, že bych měla takový politický vliv!

Foto: Profimedia.cz

Michelle samotná vstoupila do povědomí Američanů úspěšně. Za vybrané a vkusné oblékání si vysloužila ocenění několika respektovaných společenských časopisů. Na zahradě Bílého domu také s oblibou a s úsměvem zahradničila a zasvěcovala personál do tajů zdravé výživy.

V té době Obama rozjížděl vlajkovou loď své agendy - zdravotní reformu, která však záhy nabrala vodu a vyvolávala pnutí v jeho týmu. Otázkou bylo, zda jít hlavou proti zdi, když je opozice tak neústupná, nebo jít dílčími kroky? Prezident volil první cestu.

Podle Kantorové šlo Michelle o manželův úspěch a cítila se při obhajobě reformy nedoceněná. Největší napětí údajně panovalo mezi ní a šéfem kanceláře Rahmem Emanuelem a také mluvčím Robertem Gibbsem.

S manželem Barackem Obamou a oběma dcerami Sashou (10) a Maliou (13).

Foto: Profimedia.cz

„Pokud bylo třeba komunikovat (mezi ní a Bílým domem - pozn. red.), dělo se to přes zaměstnance. S personálem mého manžela nerozmlouvám,“ prohlásila v televizi Michelle. Kniha Kantorové však uvádí, že své výhrady tlumočila přes Obamu. „Myslí si, že máme špatně nastavené kormidlo,“ citoval poradce prezidenta z jedné schůzky.

Zvlášť delikátní je pasáž o okázalé a údajně utajované soukromé halloweenské párty v roce 2009. Fotografie z ní nyní kolují po webu. Zatímco Američané prožívali tvrdou realitu ekonomické krize, Obamovi s dcerami hostili hvězdy ve filmových kostýmech včetně Johnnyho Deppa. Party se přitom odehrála za zdmi Bílého domu poté, co se odbyla slavnost pro veřejnost.

Učinkovala i v sitcomu s názvem iCarly, který běží v USA už od roku 2007 a je velmi populární. Je tak po Nancy Reaganové první manželkou prezidenta, která si zahrála v seriálu.

Foto: Profimedia.cz

Od módy přešla k podstatnějším věcem

Michelle říká, že být v Bílém domě je pro ni od prvního dne výsadou, a úzkost má jedině z toho, „aby z toho všeho dcery vyšly v pořádku“. Reportérka se však brání. Nic si nevycucala z prstu. O poměrech v Bílém domě koneckonců mluvila s poradci a blízkými známými prvního páru. Kantorová cítí jistou křivdu i proto, že se podle svých slov skoro vůbec nemluví o tom hlavním, co chtěla ukázat.

Řeč je o přerodu Michelle jako první dámy. „Protože v této fázi příběhu se od důrazu na módu a styl přenáší k něčemu daleko podstatnějšímu,“ míní autorka. Pokud v prvních letech Michelle bojovala a „žhavila dráty“ přes manžela, pak se nyní vrací k politice velmi elegantně jako vlivná motivátorka, kterou naplňuje pomoc rodinám vojáků či boj proti dětské obezitě, a která chce svou oblibu dát do služeb manželově volebnímu snažení.

Na zahradě Bílého domu pěstovala zeleninu a propagovala zdravou výživu.

Foto: Profimedia.cz

Patrně proto Michelle Obamovou pohled reportérky The New York Times pod pokličku Bílého domu - ať už více, nebo méně přesný - nenechal v klidu. V minulých dnech si dokonce otevřela stránku na Twitteru, a slíbila, že vše, co se na něm objeví, bude skutečně od ní. Hned od počátku měla kolem sta tisíc čtenářů. Pohled za kulisy zjevně láká.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků