Hlavní obsah
Sestry jsou v rodině zdrojem pohody, bratři do ní vnášejí stres a napětí. Foto: Profimedia.cz

Sestry šíří mezi sourozenci pohodu, bratři napětí

Sourozenecké šarvátky jsou v rodině normální, je to přirozená součást sociálního a psychologického vývoje. Podle britských psychologů však nemají všichni sourozenci na psychické nastavení rodiny stejný vliv. Zatímco dívky působí na sourozence spíše pozitivně, chlapci jako bratři zvyšují napětí a stres.

Sestry jsou v rodině zdrojem pohody, bratři do ní vnášejí stres a napětí. Foto: Profimedia.cz
Sestry šíří mezi sourozenci pohodu, bratři napětí

Psychologové z University of Ulster zkoumali 571 rodin, v nichž byli bratři, sestry a směs dětí obou pohlaví i jedináčci. Z analýzy interakcí a psychologického vývoje dětí vyplynulo, že sestry mají na sourozence obou pohlaví pozitivnější vliv než bratři, a že sourozenci sester mají lepší výsledky v testech mentálního zdraví.

Sestry ale také mnohem více než bratři pomáhají sourozencům obou pohlaví zvládat životní nezdary, lépe motivují a mají lepší společenský život.

„Jedním z nejzajímavějších objevů byl pozitivní vliv sourozence ženského pohlaví poté, co se rozvedli rodiče,“ uvedla jedna z autorek studie Liz Wrightová z De Montfort University.

Vyjadřování emocí během sociálního otřesu je základní potřebou pro dobré psychické zdraví. „Sestry tohle podle všeho právě podporují. Zatímco bratři mají podle všeho opačný vliv, především odrazují ostatní od povídání a vyjadřování emocí pomocí slov,“ vysvětluje pozitivní vliv sester Wrightová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků