Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Moderní péče o zuby. Které kartáčky pomohou k zářivému úsměvu

Alespoň dvakrát denně bere zubní kartáček do ruky většina z nás. A i když tak děláme v dobré víře, že pečujeme o svou ústní dutinu a zářivý úsměv, může nám nevhodně zvolený kartáček i ublížit. Jak tedy vybrat ten pravý?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Moderní péče o zuby. Které kartáčky pomohou k zářivému úsměvu

Zatímco dříve na vás z regálu v drogerii koukaly maximálně tři typy kartáčku na zuby, a to měkký, střední a tvrdý, dnes je výběr mnohem širší.

Pořídit si můžete nejen klasický kartáček v nejrůznějších stupních tvrdosti, ale také kartáčky elektrické, speciální, mezizubní, škrabky na jazyk… Poradíme vám, jak se v této nabídce vyznat.

Čisté zuby (skoro) bez námahy

Stále oblíbenější jsou dnes elektrické zubní kartáčky. Nejenže vám péči o zuby usnadní, ale navíc se často dostanou i tam, kam klasický nedosáhne. Ovšem i těch najdete na trhu několik typů, mezi kterými můžete vybírat.

Obecně se dají elektrické zubní kartáčky rozdělit na oscilační (rotační) a sonické (vibrační). Prvně jmenované mají většinou kulatou hlavici, která se při spuštění otáčí o 90 stupňů.

Na trhu najdete i rotační kartáčky s hlavicí připomínající ten klasický, nicméně pro oba typy platí, že by je neměli používat lidé, kteří mají například problémy s dásněmi.

Ačkoli jsou rotační kartáčky poměrně účinné při odstraňování plaku, mohou být nešetrné právě k dásním a neměli by je používat ani lidé trpící citlivými zuby či odhalenými krčky.

Pokud ale máte ústní dutinu zdravou, můžete si z nabídky těchto kartáčků pohodlně vybrat. Pamatujte nicméně, že byste si měli pořídit co nejměkčí hlavici a samozřejmě ji pravidelně měnit při prvních známkách opotřebení.

Druhá skupina, tedy sonické kartáčky, jsou v současnosti velmi oblíbené a rozšířené. Na rozdíl od oscilačních jsou totiž šetrnější k zubům i dásním, takže je může používat opravdu každý (tedy pokud vám to lékař vysloveně nezakáže).

Hlavice sonického kartáčku se neotáčí, ale pracuje na principu rychlých vibrací, takže je čištění velmi účinné. Ačkoli jsou sonické kartáčky dražší, je jasné, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí.

03_zari_Zbozi_Zubni kartacky_1

Jak vybírat

Pokud se rozhodnete pro koupu elektrického kartáčku – ať už sonického, nebo rotačního – platí, že byste si měli všímat i příslušenství a technických parametrů.

Jak jsme již naznačovali, hlavice kartáčku by měla být co nejměkčí. Nejenže tvrdé kartáčky stomatologové obecně nedoporučují, ale pamatujte, že elektrický kartáček čistí zuby o něco intenzivněji, než když máme v ruce kartáček klasický, takže tvrdé štětiny by opravdu mohly nadělat víc škod než užitku.

Rovněž byste z tohoto důvodu neměli na kartáček tlačit (ostatně některé modely elektrických zubních kartáčků jsou vybaveny speciálními tlakovými senzory, jež vás upozorní, pokud to přeženete).

Při nákupu rozhodně nepodceňujte údaj o počtu kmitů či pohybů za minutu. U levnějších kartáčků se setkáte s přibližně 10 tisíci kmity, ty nejlepší pak dokážou vaše zuby čistit rychlostí až 48 tisíc pohybů za jedinou minutu.

Ostatně když už jsme u času – velmi šikovnou funkcí je u většiny elektrických kartáčků časovač, který je nastaven tak, aby vás po určité době (standardní je 30 vteřin) upozornil, že je čas přesunout je na jinou skupinu zubů – aby celkový čas strávený čištěním zubů dosáhl 2 minut. Navíc si u modernějších modelů můžete vybrat z nabídky nejrůznějších čisticích režimů.

Řada rodičů zvažuje také pořízení elektrického zubního kartáčku pro děti. O jeho vhodnosti byste se měli nejprve poradit s lékařem svých ratolestí (obecně se nedoporučují pro děti do 3 let věku), nicméně pokud pro něj dostanete „zelenou“, určitě byste se měli porozhlédnout v nabídce dětských elektrických kartáčků.

Jejich hlavice jsou speciálně upravené pro malé zoubky, nicméně počítejte s tím, že těm nejmenším i tak budete muset s čištěním (alespoň zpočátku, než si zvyknou na nový způsob) pomáhat.

03_zari_Zbozi_Zubni kartacky_2

1. Curaprox CS 5460 Ultra Soft, od 70 Kč/1 ks
2. EcoHeart, bambusový kartáček, od 119 Kč
3. Curanatura Junior Extra soft, od 74 Kč
4. Curaprox CTC 203, od 118 Kč/2 ks
5. TePe Mini Compact Extra Soft 382210, od 139 Kč
6. Curaprox UHS 412, od 170 Kč
7. Spokar X ultra soft 3429, od 50 Kč

Klasika našich koupelen

Pokud dáváte přednost klasickému kartáčku, tedy manuálnímu, měli byste při jeho nákupu rovněž dodržovat několik základních pravidel. Především si všímejte velikosti hlavice kartáčku. Platí, že čím je menší, tím lépe, protože menší kartáček lépe přilne k zubu a dostane se i do hůře přístupných oblastí.

Co se tvrdosti kartáčku týče, máte na výběr mezi tvrdým, středním, měkkým a super (či extra, ultra apod.) měkkým. Stomatologové obecně doporučují vybírat mezi zubními kartáčky měkkými. Důvodem je – tak jako u elektrických kartáčků – šetrnost k zubům a dásním.

Ostatně kvůli vyšší šetrnosti je vhodné volit kartáčky s rovně seříznutými a zaoblenými vlákny. Poslední dobou zažívají boom bambusové kartáčky na zuby. Ty si co do kvality nezadají s těmi tradičními plastovými, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí (většinou jsou přirozeně rozložitelné).

Velmi důležitou součástí hygieny je mezizubní kartáček, který se používá k dočištění prostorů mezi zuby. Také ten najdete na trhu v řadě provedení (především se liší ve velikosti) – o tom, který bude nejvhodnější právě pro vás, se raději poraďte s lékařem nebo dentální hygienistkou, která vám navíc poradí, jak používat mezizubní kartáček.

Dalším nepostradatelným pomocníkem by se měl stát kartáček na čištění jazyka (případně speciální škrabka). Ten zbaví jazyk povlaku způsobeného bakteriemi, takže celkově přispívá k hygieně úst.

Někteří lidé také potřebují speciální kartáčky, ke kterým patří například jednosvazkové kartáčky, kartáčky na zubní implantáty či kartáčky na rovnátka. Ty vám většinou doporučí váš stomatolog.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků