Pro děti je konec školního roku důležitým okamžikem. Uzavírají jednu kapitolu, těší se na letní prázdniny a měsíce volna bez učení. Zároveň je ale přepadají obavy, jak rodiče přijmou jejich neúspěchy.

„Dítě se může strachovat o lásku rodičů. Neuvědomuje si, že vysvědčení představuje v kontextu života jen dílčí událost. Obavy navíc přiživují rodiče ´povzbuzujícími´ výroky v duchu ´Jestli přineseš trojku, tak nechoď domů. A budeš se učit celé prázdniny´,” upozorňuje dětský psycholog PhDr. Václav Mertin z Katedry psychologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Školní výsledky přitom nemusejí být jen o samotných žácích a jejich úsilí, ale také o rodinných konstelacích, osobnostních předpokladech dítěte, ale i vztazích k jeho spolužákům či učitelům. O to důležitější je zůstat u špatných známek nad věcí.

„Zapomeňte na kázání, pokud přeci jenom potřebujete dítěti promluvit do duše, učiňte tak v klidu. Společně se zamyslete a zvažte, co a za jakých podmínek se dá vylepšit, zda jste schopni pomoci dítěti vy sami, anebo bude vhodné domluvit se třeba na doučování,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, majitelka pražského Baby Clubu Juklík a především maminka čtyř dětí.

Určitě je také dobré si uvědomit, že vysvědčení je práce vašeho dítěte. Ono samo by z něj proto mělo být veselé, anebo rozpačité. „Dítě by mělo řešit především své pocity, a ne mít obavy, jak zareagujeme my, rodiče. Jedno je jisté - jakékoli tresty v den vysvědčení nepřinesou nic víc než ještě větší odpor dítěte ke škole a k povinnostem se školou spojeným. Naopak pochvala a povzbuzení jsou tou nejlepší motivací.

Pokud vysvědčení není zcela uspokojivé, neukvapte se a pokuste se, aby vaše reakce vyzněla pozitivně. Oceňte hezkou známku nebo předmět, kde došlo ke zlepšení. A pochvalte své dítě za snahu a nezapomeňte mu říct, jak mu věříte a jak jste přesvědčeni, že příště už se jeho snaha na známkách zcela jistě odrazí,“ radí zkušená maminka a trenérka.

Ocenění a oslavu si zaslouží každý školák

Samotný den, kdy dítě přijde domů s vysvědčením, zkuste pojmout slavnostně. U dětí na prvním stupni to platí dvojnásob.

„Nemusíte hned myslet na dárky. Malé děti mnohem více ocení čas, který s nimi strávíte. Zkuste nechat rozhodnutí, jak prázdniny odstartovat, na dětech. Ať samy navrhnou, co by je potěšilo. U někoho to může být návštěva zoo, iQualandie, Parku Mirakulum, Kostkolandu, někdo dá přednost promítání filmu, někdo rád mlsá v cukrárně nebo si užije slavnostní večeři, někoho potěší botanická zahrada, ale třeba také návštěva nákupního centra a zakoupení hračky nebo nového trička na prázdniny,“ doporučuje Štrougalová.

V každém případě by pochvalu za celoroční práci mělo dostat i dítě, které nemá jen samé jedničky či vyznamenání.

„Každé dítě si zaslouží vyjádření radosti nad tím, jak zvládlo další rok školy. Dárek za vysvědčení přitom jen neznamená nějakou věc, ale především zážitek, který se mu snažíme dopřát a kterým vyjadřujeme svou podporu jeho úsilí v nadcházejícím školním roce,” upozorňuje Václav Mertin.

Tipy na dárky

Zleva: Batoh pro malé dobrodruhy 4camping. Dětský batoh Deuter Junior 18 l má polstrovaná záda, ramenní tvarované popruhy se postarají o pohodlí, potřebné věci i dětské poklady lze uložit v prostorné hlavní komoře, předních či postranních kapsách. Pro vyšší viditelnost je batoh opatřen reflexními prvky i poutkem na připevnění blikačky. Cena: 981 Kč; Dětská kniha Podivuhodná robotí expedice od Taťány Rubášové a Jindřicha Janíčka vypráví o průzkumném putování dvou robotů po troskách lidské civilizace. Úsměvné příhody dvou neustále se špičkujících cestovatelů si užijí dospělí stejně jako děti. Komiksově pojatá kniha určená dětem i dospělým, kteří milují humor, dobrodružství a sci-fi. Cena: 295 Kč; Skibi Klasická dětská hra pinball s motivem leteckého světa. Dostat kuličku do jednoho z důlků, to není tak jednoduché. Pro všechny kluky, kteří by se v budoucnu chtěli stát piloty. Své znalosti si mohou vyzkoušet na této tradiční hře, která je stejně vzrušující jako létání v oblacích! Je vhodná i na cesty. Cena: 149 Kč; Čelovka Ledlenser H5 poskytuje vysoký komfort během nošení především díky nízké hmotnosti a červenému zadnímu světlu, které je ideální do silničního provozu. Cena: 790 Kč; Spacák na dobrodružné expedice Boll Patrol lze prodloužit až o 35 cm, díky tomu jej dítko využije i několik let po sobě. Má anatomický mumiový tvar, nastavitelnou kapuci, zateplený vnitřní límec, vnitřní bezpečnostní síťovanou kapsu na drobnosti a doklady a přidanou izolační vrstvu kolem chodidel a lýtek. Cena: 1399 Kč

FOTO: Archiv firem

Tipy Václava Mertina, jak prožít se školáky vysvědčení
Zůstaňte v klidu - myslete na to, že vysvědčení odráží i vaši rodičovskou podporu a pomoc.
Otevřete svou náruč – dítě vás potřebuje, čeká na vaši reakci. Buďte tu pro něj.
Motivujte – snažte se dítě pozitivně naladit. Nekritizujte jej, nepředhazujte mu úspěšnějšího sourozence.
Nekažte dítěti prázdniny – najděte řešení a nabídněte dítěti pomoc s doučováním v příštím roce.
Nekritizujte – neříkejte dítěti, že je hloupé nebo líné. Vyzvedněte jeho přednosti, vždy je možné za něco pochválit, i kdyby to měl být jen tělocvik.
Slevte ze svých požadavků – pokud se dítě snaží a nejde mu to, nechtějte po něm nemožné. Nesnažte se na něm kompenzovat svoje nenaplněné ambice.
Odměňte za celoroční úsilí – obdarujte dítě něčím, co mu udělá radost. Nemusí to být nutně drahá věc. Vyberte dárek, který jej potěší a zároveň mu rozšíří obzory, naučí něčemu novému.
Tipy na dárky

Zleva: Dino Uzly - naučte se hravou formou vázat nepřeberné množství uzlů a změřte své síly a zručnost na sešlosti s kamarády nebo třeba s dětmi na cestách. V krabičce najdete jak barevné provázky, tak návody na uzly nejrůznějších obtížností. Cena: 279 Kč; Magnetické šachy - na cestovní magnetické šachovnici figurky drží, i když třeba zrovna jedete vlakem, drncáte se po dálnici autem, nebo jste se rozhodli pro partii na nerovném povrchu v trávě. Cena: 349 Kč; Gummy twist - cestovní hrací sada s gumou na skákání a návody na spoustu skákacích her. A až své nohy dostatečně unavíte, vrhněte se na veselé tleskací a jiné hry, při kterých se odreaguje jak zbytek těla, tak vaše mysl. Cena: 279 Kč; Země, město - ukažte, že vám to pořád pálí. Místo hledání tužky a papíru vám stačí zamíchat balíček 60 karet a hra může začít. Otočte kartu a symbol vám ukáže téma kola. Barva zase určí písmeno, na které hledáte slovo. Kdo jej jako první vysloví, bere kartu. A kdo má nejvíce karet, stává se vítězem. Díky praktickému balení ve stylové plechové krabičce bude ideálním parťákem na cesty. Cena: 349 Kč; Osmisměrky Junior English - nasměrujte své ratolesti k zálibě v cizích jazycích. Pro nejmenší dítka jsou připraveny obrázky, větší pak zvládnou ke kresbám přiřadit slova a nejpokročilejší hráči už budou hledat pouze anglická slovíčka jako při luštění klasických osmisměrek. Hra dětem pomůže procvičit postřeh, vylepšit čtení a psaní v angličtině a obohatit slovní zásobu. Cena: 529 Kč

FOTO: Dino

Tipy na dárky

Zleva nahoře: Ještěrka zelená. Roztomilý měkký mazlíček, zelená ještěrka 80 cm. Materiál 100% polyester. Plněno polystyrénovými kuličkami. Čistit povrchově vlhkým hadříkem. Cena: 143 Kč; Přívěsek - motýl. Cena: 87 Kč; Tkalcovský stav - kreativní sada, pomocí které si dítě vytvoří mnoho módních doplňků. Sada obsahuje 1 tkalcovský stav, 1 tk. hřeben, 3 příze a jehlu. Cena: 223 Kč; Šperkovnice se šuplíčkem a zrcátkem - ptáčci. Cena: 127 Kč; Notýsek sova. Cena: 95 Kč

FOTO: Bino-dřevěné hračky

Tipy na dárky

Zleva nahoře: Lego Elves. Vstup do kouzelného světa Elvendale, pomoz Emily Jonesové zachránit její sestru Sofii a poraz krále skřetů dříve, než se mu podaří uskutečnit jeho zlovolné plány.; Pro milovníky komiksových superhrdinů jsou k mání stavebnice z řad Lego Marvel Super Heroes a Lego DC Comics Super Heroes.; Novinka od Lego Friends - postav si katamarán a uspořádej na něm párty pro všechny své přátele.; Pro věrné fanoušky Lego City je zde nová řada Lego City Džungle. Vydej se na průzkum do džungle, prozkoumej vrak letadla a objev tajemný chrám. Ale dej si pozor! Džungle je plná pastí a nebezpečných zvířat.

FOTO: Lego

Tipy na dárky

Zleva: Fixed selfie držák v hliníkovém provedení, růžový - teleskopický monopod s držákem na mobilní telefon nebo fotoaparát pro snadné fotografování selfie. Cena: 499 Kč; Nůž Victorinox Climber 1.3703.T2. Kapesní nůž Victorinox Climber s nůžkami o ve­likosti 91 mm s mnoha funkcemi, které oceníte při cestování a turistice. Díky závěsném očku můžete mít nůž stále u sebe. Cena: 650 Kč; Canon IXUS 190. Stylový, ultratenký a snadno připojitelný fotoaparát s univerzálním zoomem (10×) pro snadné snímání či sdílení a skvělé výsledky, ať jdete kamkoli. Cena: 4490 Kč; Power Up 3.0 chytrá papírová vlaštovka promění obyčejnou papírovou vlaštovku v rychlý motorizovaný letoun, který ovládáte dálkově jen pomocí chytrého telefonu. Cena: 1499 Kč

FOTO: Archiv firem

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: