Děti, které mají nedostatek spánku, jsou podrážděné a trpí poruchami chování. Pokud se k tomu přidá usínání u televizní či počítačové obrazovky, snižuje se tím schopnost soustředění na školní učivo. Bzučící monitory v dětských pokojích mohou být důvodem nespavosti či náměsíčnosti.

Jim Horne, ředitel Centra pro zkoumání spánku z  Loughborough University, tvrdí, že "děti uléhají do postele daleko neklidnější, pokud těsně předtím seděly u počítače, televize nebo si hrály s mobilními telefony".

Polovina dotazovaných dětí má v pokoji televizi

Spánkoví specialisté se shodli na průměrné době deseti hodin, kterou by měl každý desetiletý školák věnovat spánku. Z tisícovky sledovaných britských dětí uvedla polovina, že má v pokoji televizi nebo počítač. Polovina dotázaných se také v noci budí buď hrůzou, nebo z nějakého důvodu nespí klidně.

Spánkoví odborníci doporučují dětem spát alespoň deset hodin.

FOTO: fotobanka Profimedia

Většina desetiletých dětí usíná ve 21.30 hodin, jak vyplývá z dotazníku, který zpracovala BBC v programu Newsground. Ovšem alarmující čtvrtina školáků vyplnila čas, kdy obvykle usíná, 22 hodin nebo dokonce později.

Podle průzkumu prováděného před několika lety ve Velké Británii se zjistilo, že jedna desetina rodičů nechává děti usínat před televizí nebo s počítačovou hrou místo aby jim četli pohádku. Informoval o tom britský deník The Telegraph.

"Většinou do deseti večer hraji hry a pak jdu hned spát. Ráno se mi nechce vstávat a ve škole se cítím unavený," uvedl desetiletý Lewis z Liwerpoolu.

 

Nedostatek spánku má přímou souvislost s náladou, chováním a schopností soustředit se na školní výuku." Jun Kohyama, dětský lékař z tokijské Medical and Dental University

Spánkoví specialisté ve Finsku v souvislosti s nejnovějšími studiemi tvrdí, že dostatečný a kvalitní spánek může ovlivnit hyperaktivitu a problémové chování u dětí. Adekvátně dlouhý spánek může prý zlepšit chování u zdravých dětí a zmírnit příznaky poruch pozornosti.

Je třeba důrazně apelovat na rodiče, aby si uvědomili vážnost hraní počítačových her nebo sledování televize dlouho do noci, protože by tímto prohřeškem mohli způsobit následnou nespavost v dospělosti.

Dětský organismus hůře snáší pozdní usínání

Odborníci zjistili, že pozdní noční odchody do hajan mají na dětský organismus horší dopady než na dospělé, neboť se špatné návyky hůře odbourávají.

Tokijský pediatr Jun Kohyama ve svém výzkumu k tématu poznamenal, že "dokonce některé roční děti chodí spát až kolem desáté hodiny večerní".  Kohyama je přesvědčen, že mozek řídí vnitřní hodiny, jež reagují na množství světla dopadajícího na oko.

Jeho výzkum, který byl zveřejněn v magazínu Brain&Development, ukázal, že za posledních pět let vzrostl počet přijatých jedenáctiletých pacientů na klinice v Tokiu o 26 procent. Byli přijati s problémy s nespavostí, náměsíčností a dýchacími problémy ve spánku.