Dlouhé vysedávání u počítačů, na nejrůznějších poradách, ale i dlouhé stání bez pohybu vede ke vzniku tohoto nepříjemného onemocnění.

Slovo hemoroid pochází z řečtiny a znamená tok nebo výtok krve. Už dávný Hippokrates užíval tohoto názvu pro výtok krve z žil v oblasti řitě a odtud také pochází pojmenování nemoci. Zachovalo se dodnes.

Hemoroidy jsou rozšířené žilní struktury v řitním kanálu. Rozdělují se na vnitřní, které jsou uvnitř konečníku, a zevní, tvořící malé uzlíky kolem vchodu do konečníku. Vyhřezlé hemoroidy vyčnívají z konečníku ven, jsou viditelné a bolestivé. Za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy. Běda ale, když začnou zlobit. Bolest bývá často nesnesitelná.

Genetika i stravování

Doktor Josef Všetíček, primář chirurgického oddělení Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, vysvětluje, že při vzniku hemoroidů hraje velkou roli genetika a často je mají i lidé s křečovými žilami.

"Rozvoj potíží urychluje také chronická zácpa, obezita, špatné stravovací návyky, nadměrná konzumace silně kořeněných jídel a alkoholu. U žen se často hemoroidy poprvé objeví v těhotenství jako důsledek zvýšeného tlaku v břišní dutině," říká doktor Všetíček.

Krev ve stolici

Prvním příznakem bývá jasně červená krev ve stolici. Ta může být také na toaletním papíře. Časté jsou bolesti nebo tlak v konečníku a svědění, obtížný odchod stolice, nebo déle trvající průjmovité obtíže či střídání zácpy a průjmů. Samoléčba pomůže, ale příčinu nevyřeší.

Ale pozor: za krvácením se mohou skrývat i závažnější choroby, jako jsou nádorová onemocnění konečníku a tlustého střeva. V nich má ČR na počet obyvatel neslavné světové prvenství.

Jak se léčí

Léčba hemoroidů je dvojí:

- konzervativní - spočívá většinou ve změně stravy ve prospěch potravin s vysokým obsahem vlákniny, která pacientovi upraví vyprazdňovací režim, dále v užívání speciálních čípků, tablet a mastí;

- operativní - při ní se odstraní přímo žilní městky i se sliznicí. Operace není příjemná, protože v místech je hodně nervových zakončení a pacient cítí bolest. Doba rekonvalescence po klasické operaci je čtyři až šest týdnů.

Moderní Longova metoda

Už osm let se hemoroidy v ČR operují moderní tzv. Longovou metodou, pojmenovanou po jejím autorovi, italském lékaři Antoniu Longovi. Od klasické se liší tím, že k odstranění přebytečné tkáně s rozšířenými cévami nedochází na kraji konečníku, kde je hodně nervových zakončení, a zákrok je tudíž bolestivý, ale o několik centimetrů výš, kde už sliznice konečníku není citlivá. Zákrok je tedy téměř bezbolestný.

K operaci se používá speciální kruhový přístroj, tzv. cirkulární stapler. Cirkulární proto, že dokáže vyříznout nemocnou část sliznice uvnitř konečníku, a stapler neboli sešívačka proto, že ihned po řezu vtáhne vyhřezlou sliznici zpět do konečníku a přerušenou tkáň sešije.

Operace trvá asi 20 minut, pacient je v nemocnici jeden až tři dny a pracovní neschopnost je o tři týdny kratší než u klasických chirurgických zákroků. Longovu metodu už zavedli ve 27 nemocnicích v ČR. Všechny zdravotní pojišťovny ji ale zatím nehradí.

Hlavní příznaky
* svědění konečníku
* krvácení při vyprazdňování
* obtížný odchod stolice, střídání zácpy a průjmu
* hlenovitá sekrece z konečníku
* zduření kolem konečníku
* bolestivost
* hroznovité útvary kolem konečníku
* nechutenství, bolesti břicha

Prevence

* zbavit se nadváhy, jíst vyváženou stravu bohatou na vlákninu, tedy hodně čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, ořechů a semen

* dodržovat pitný režim

* pravidelně denně cvičit, a máme-li sedavé zaměstnání, po 30 minutách se nejméně pět minut projít

* nevysedávat na toaletě, protože dlouhé sezení zvyšuje tlak na konečník

* dodržovat hygienu řitního otvoru, po stolici ho opláchnout proudem vlažné vody, osušit jemným toaletním papírem