Hlavní obsah
Turecký vojenský konvoj poblíž hranice se Sýrií Foto: Stringer, Reuters

Zrada a porušení mezinárodního práva, odsuzují čeští politici útok Turecka na Sýrii

Turecká ofenziva proti Kurdům v Sýrii české politiky nepříjemně překvapila. Připomínají, že Kurdové významně napomohli porážce teroristů Islámského státu. Podle českých politiků porušují Turci mezinárodní právo. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) varoval před humanitární krizí a apeluje na společný postup EU.

Turecký vojenský konvoj poblíž hranice se Sýrií Foto: Stringer, Reuters
Zrada a porušení mezinárodního práva, odsuzují čeští politici útok Turecka na Sýrii

„Turecká ofenziva jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků. Bude znamenat oddálení návratu lidí domů. Situaci lze zklidnit jen diplomatickým tlakem,” uvedl ministr s tím, že očekává společný postup EU a zapojení USA. „Bezpečí tureckých hranic jsme mohli zajistit i jinak,” odtušil ministr k oficiálnímu tureckému zdůvodnění operace.

Turecko chce na severu Sýrie vytvořit bezpečnostní zónu pro uprchlíky, které má doposud na svém území.

Premiér Andrej Babiš (ANO) již v úterý avizoval, že v případě útoku by se měla sejít Rada bezpečnosti OSN (RB OSN). V září však při setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vznik bezpečnostní zóny podpořil.

Nyní Babiš varoval, že vojenský zásah by znamenal hrozbu další uprchlické vlny směřující do Evropy.

Babiš po zářijovém jednání s tureckým prezidentem Erdoganem

Tureckou ofenzivu i Babišův postoj kritizoval poslanec Pirátů Ondřej Profant. „V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům. Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí,” uvedl.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Čtvrteční bombardování syrského Tal Abjádu

Video: Reuters

„Útok na jiný suverénní stát je nepřípustný, doufám, že RB OSN najde cestu, jak věc řešit a místo zbraní budou mluvit diplomaté. Turecko nemůže doložit žádný legitimní důvod ke vstupu svých vojsk na území Sýrie,” reagoval na tureckou ofenzivu předseda KSČM Vojtěch Filip.

Také předseda SPD Tomio Okamura hovoří o porušení mezinárodního práva. „SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy,” uvedl.

Odporná zrada

„Je to odporná zrada spojenců, kteří prokázali neuvěřitelnou statečnost v boji s Islámským státem. Teď USA ženou Kurdy do náruče Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen,” uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Kurdské milice YPG bojovaly proti teroristickému uskupení Islámský stát (IS), Ankara zahájila ofenzivu proti nim poté, co se z oblasti stáhli američtí vojáci.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Syrské obyvatelstvo prchá z napadeného Rás al-Ajnu

Video: Reuters

Podobně reagoval i předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek. „Kurdské milice YPG pomohly Sýrii porazit Islámský stát. Bojovali proti němu chlapi i ženské s nesmírným nasazením a odvahou a obrovskými ztrátami. A my je teď nechali napospas,” uvedl.

Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) kritizoval Babiše za to, že v září podpořil Erdoganův plán na vytvoření bezpečnostní zóny v severní Sýrii. „KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá ,vytvoření bezpečné zóny'. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?” napsal na twitteru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků