Hlavní obsah
 

Zmizelý boeing v oceánu nenašli, získali však cenná data

Zmizelý boeing malajsijských aerolinií sice pátrači v odlehlých částech Indického oceánu ani po třech letech nenašli, zato mají po průzkumu zhruba 120 tisíc kilometrů čtverečních oceánského dna množství podrobných dat, která ocení vědci či rybáři.

 
Zmizelý boeing v oceánu nenašli, získali však cenná data

„Odhaduje se, že technologiemi použitými při hledání letadla bylo prozkoumáno jen 10 až 15 procent ze světových oceánů, což činí z této odlehlé části Indického oceánu  jednu z nejdůkladněji zmapovaných oceánských oblastí na planetě,“ řekl agentuře Reuters australský geofyzik Stuart Minchin.

Vzácně podrobná data a třírozměrné modely získané průzkumem tisíce čtverečních kilometrů dna oceánu západně od břehů, kde se pod hladinou táhnou vysoké horské hřbety a údolí a čnějí podmořské sopky, mohou pomoci nejen geologům, oceánografům i rybářům.

Stín letounu novozélandské armády, který pátrá po troskách

Foto: Pool, Reuters

Vědci by se díky nim mohli víc dozvědět o rozpadu starodávného superkontinentu Gondwana a následných posuvech jižních světadílů a upřesnit modely následků případné vlny tsunami v širším regionu. Rybáři by zase mohli mít informace o místech, kde se koncentrují hejna ryb, uvedla agentura Reuters.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě zmizelo v březnu 2014 při letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Experti se domnívají, že se letadlo stočilo na jihu a dopadlo do oceánu. Pátrání po vraku skončilo bezúspěšně letos v lednu.

Související téma:

Boeing 777

Foto: Boeing

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků