Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vědci zkoušejí zničit koronavirus přípravky proti HIV a AIDS

Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky, které se často užívají proti HIV a AIDS, uvedla televize CNN s odkazem na prohlášení pekingské zdravotnické komise.

Ilustrační foto Foto: Uncredited, ČTK/AP
Vědci zkoušejí zničit koronavirus přípravky proti HIV a AIDS

Pacientům, kteří onemocněli koronavirem, podávají tři vybrané nemocnice přípravky lopinavir a ritonavir ze skupiny antivirotik. Tato léčba je součástí zkušebního programu.

Podle ředitele amerického Národního institutu alergií a infekčních chorob (NIAID) Anthonyho Fauciho dosud proti koronaviru neexistuje žádná prokázaná léčba. Fauci uvedl, že americký Národní ústav zdraví (NIH) pracuje na vakcíně proti novému koronaviru.

Upozornil však, že příprava prvních klinických testů si vyžádá několik měsíců, a očkovací látka by tedy mohla být k dispozici nejdříve za rok. Podle doktora Petera Hoteze z Baylorovy univerzity v Texasu se vývoji nové vakcíny věnují také vědci v Texasu, New Yorku a v Číně.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v Číně a začal se šířit z jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej. Podle lékařů vyvolává tento virus onemocnění s příznaky chřipky, jako je horečka, kašel nebo problémy s dýcháním. U některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Šanghaj zavírá podniky

Nový typ koronaviru má 81 obětí a 2744 nakažených. Za posledních 24 hodin přibylo podle čínské zdravotnické komise 769 potvrzených případů infekce a dalších více než 30 000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují.

Ve snaze zabránit šíření onemocnění požádalo vedení města Šanghaj, kde žije více než 27 milionů obyvatel, aby provozy firem zůstaly uzavřené i poté, co skončí nynější čínské novoroční svátky. V provozu by měly zůstat pouze společnosti zajišťující dodávky elektřiny a vody či výrobu potravin. Do běžného provozu by se měly firmy dostat až po 9. únoru, napsala agentura DPA. Školy a školky v Šanghaji by měly zůstat zavřeny až do 17. února.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků