Hlavní obsah
Americký voják v Afghánistánu Foto: Oleg Popov , Reuters

USA v Afghánistánu pozastavily většinu přepadových misí

Velitel amerických jednotek pro zvláštní operace minulý měsíc nařídil pozastavení většiny tajných úderných misí v Afghánistánu. Napsal to list International Herald Tribune (IHT). Důvodem zastavení akcí byla údajně obava z napětí, které by zejména v příhraničních oblastech mohly vyvolat další civilní oběti při útocích na povstalce.

Americký voják v Afghánistánu Foto: Oleg Popov , Reuters
USA v Afghánistánu pozastavily většinu přepadových misí

Opatření podle IHT trvalo asi dva týdny a bylo zavedeno po sérii nočních útoků zvláštních jednotek, které v posledních měsících zabily také množství místních žen a dětí. Nařízení se týkala všech přepadových misí kromě těch, která byla vedena proti velitelům hnutí Tálibán či sítě al-Kajda.

IHT uvedl, že speciální komanda v Afghánistánu vykonají týdně desítky operací, o nichž se veřejně neinformuje. Zpráva OSN z minulého měsíce spojuje také nárůst tajných misí se zvýšeným počtem úmrtí mezi afghánskými civilisty v roce 2008. V porovnání s předchozím rokem počet obětí vzrostl o téměř 40 procent. Hlavní příčinou ale jsou sebevražedné a další útoky povstalců.

Armáda prý využila období klidu zbraní k zavedení nových pravidel při úderech, která mají počet civilních obětí snížit. Mise byly zastaveny v polovině února a tento měsíc dostaly znovu zelenou. Není známo, zda teď Američané útočí méně často.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků