Hlavní obsah
Bojovníci libyjských jednotek podporujících mezinárodně uznanou vládu útočí na pozice IS v Syrtě. Foto: Goran Tomasevic, Reuters

USA poprvé zaútočily na baštu Islámského státu v Libyi

Americké letectvo v pondělí zahájilo nálety na cíle Islámského státu (IS) v libyjském pobřežním městě Syrta. USA tak odpověděly na žádost mezinárodně uznané libyjské vlády, uvedl Pentagon. Šéf libyjského kabinetu Fáiz Sarrádž prohlásil, že útoky „způsobily nepříteli těžké ztráty“.

Bojovníci libyjských jednotek podporujících mezinárodně uznanou vládu útočí na pozice IS v Syrtě. Foto: Goran Tomasevic, Reuters
USA poprvé zaútočily na baštu Islámského státu v Libyi

„Na žádost libyjské vlády národní jednoty provedla armáda Spojených států přesně cílené letecké údery na pozice Islámského státu v libyjské Syrtě,“ uvedl v prohlášení mluvčí Pentagonu Peter Cook. Dodal, že útoky mají za cíl podpořit jednotky spojené s vládou, aby „porazily IS v jeho baště v Syrtě“.

Nálety jsou prvními vzdušnými údery, které americké letectvo v Libyi podniklo ve spolupráci s tamní novou vládou podporovanou OSN, připomněla BBC.

Omezená pomoc

Premiér Sarrádž krátce v televizním projevu sdělil, že „první americké údery na DAIŠ (arabská zkratka pro IS) se uskutečnily dnes” a džihádistům v Syrtě „způsobily těžké ztráty”. Dodal, že americké útoky budou mít „přesný časový rámec” a omezí se pouze na Syrtu a její okolí.

Pondělní údery podle Cooka mířily na tanky IS a zasažena byla také dvě vozidla radikálů.

Mluvčí libyjských vojáků bojujících o Syrtu řekl agentuře ANSA, že IS má k dispozici důmyslné zbraně. „Z tohoto důvodu jsme museli požádat o pomoc ty, jejichž vojenská technologie je schopná zasáhnout tyto konkrétní cíle,” dodal.

USA podle agentury Reuters už dříve přiznaly, že v Libyi podnikly několik leteckých úderů, naposledy v únoru na výcvikové tábory IS na západě země.

Až pět tisíc bojovníků

Syrta leží 450 kilometrů východně od metropole Tripolisu. Byla dosud pro IS nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. Boje o Syrtu začaly v polovině května. USA odhadují, že v Libyi působí 5000 radikálů, většina z nich právě v oblasti Syrty.

V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, svržený v roce 2011.

Pod kontrolou islamistů je oblast od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80 000 obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

V červnu vládní jednotky začaly Syrtu dobývat a radikálové se zabarikádovali v hustě obydlené části města.

USA a jejich klíčoví evropští spojenci už na jaře oznámili, že chtějí urychlit stabilizaci Libye. Několik zemí, mezi nimi Francie, Itálie a Británie, uvedlo, že připravují nasazení svých specialistů pro boj proti IS v Libyi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků