Hlavní obsah
Pákistánská armáda v kmenových oblastech Foto: Abdul Rehman , Reuters

USA opět zaútočily na Pákistán

Nejméně pět lidí zahynulo na severozápadě Pákistánu při středečním útoku, které podnikl americký bezpilotní letoun. Vypálil čtyři rakety na výcvikový tábor radikálů v Jižním Vazíristánu. Dalších šest lidí bylo při útoku zraněno. Útok byl proveden v době jednání amerických a pákistánských velitelů, jimž americké útoky vadí.

Pákistánská armáda v kmenových oblastech Foto: Abdul Rehman , Reuters
USA opět zaútočily na Pákistán

Z bezpilotního letounu byly vypáleny čtyři rakety. Dvě zasáhly dům obývaný radikály u vesnice Baghar Džína, vzdálené asi půl kilometru od afghánsko-pákistánských hranic. Ves leží asi čtyři kilometry od jiné vesnice Angor Adda, do níž se začátkem týdne pokusil proniknout americký výsadek z vrtulníků. Pákistánci je zahnali palbou do vzduchu.

Americký velitel jedná v Pákistánu o možnosti útočit

Nový útok byl spáchán v den, kdy se nejvyšší velitel amerických ozbrojených sil Michael Mullen setkal s pákistánským premiérem Jusúfem Razou Giláním. Jednal s ním o amerických operacích při afghánsko-pákistánských hranicích. Mullen chce, aby americká armáda mohla zasahovat i na pákistánské straně hranic, kde mají radikálové bezpečné přístavy.

Bez toho podle něj nejde porazit Tálibán a vyhrát válku v Afghánistánu. Mullen minulý týden přiznal, že USA v Afghánistánu nevítězí.

Anonymní zdroje z americké administrativy potvrdily několika různým tiskovým agenturám, že prezident George Bush už červenci schválil přeshraniční útoky. Pákistán je ale odmítá a jeho armáda tento týden oznámila, že dostala rozkazy pálit na americké jednotky, které se pokusí překročit hranice.

USA podnikly přes deset útoků z afghánského území na oblasti Pákistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků