Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Junji Kurokawa, ČTK/AP

USA nabízejí Severní Koreji rozhovory, Kim odmítá jednat i o průmyslové zóně

Spojené státy jsou připraveny vyjednávat s KLDR, pokud Pchjongjang udělá nějaké vstřícné kroky. Uvedl to americký ministr zahraničí John Kerry v noci na pondělí za panujících obav z dalšího testu severokorejské balistické rakety.

Americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Junji Kurokawa, ČTK/AP
USA nabízejí Severní Koreji rozhovory, Kim odmítá jednat i o průmyslové zóně

"Nebezpečný severokorejský program jaderných raket neohrožuje jen sousedy Severní Koreje, ale také její vlastní lid," zdůraznil Kerry. Při návštěvě Japonska, které se zvlášť obává nedaleké KLDR, vyzval Pchjongjang, aby učinil kroky, kterými ukáže, že bude ctít své závazky a mezinárodní normy.

Mezinárodní společenství se obává, že KLDR by mohla odpálit svou raketu středního doletu u příležitosti pondělního 101. výročí narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Kerry bez upřesnění možné reakce USA na případný raketový test KLDR v pondělí prohlásil, že by to byla ze strany KLDR "ohromná chyba".

Pchjongjang se k nabídce nevyjádřil, odmítl však i jednání s Jižní Koreou o budoucnosti společné průmyslové zóny v Kesongu. Sever označil nabídku za prázdnou a nemající žádný smysl.

Uzavřený vjezd do průmyslové zóny v Kesongu

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

KLDR v rámci poslední eskalace napětí na Korejském poloostrově po třetím pokusném jaderném výbuchu vypověděla dohodu o příměří a hrozila jadernými útoky na americké základny, přičemž slibovala Jižní Koreu proměnit v moře plamenů. Uzavřela také vjezd z Jihu do společné průmyslové zóny v Kesongu a stáhla z ní přes 50 tisíc dělníků, i když jí přináší dvě miliardy dolarů ročně. [celá zpráva]

Korea - související témata

Kim Čong-un

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vůdce KLDR Kim Čong-il

Foto: Reuters

Severokorejští vojáci

Foto: ČTK/AP

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

Přílsušník americké námořní pěchoty útočí na pozice KLA

Foto: Profimedia.cz

Kim Čong-un v pondělí v den nedožitých 101. narozenin svého děda Kim Ir-sena navštívil mauzoleum Kumsusan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků