Hlavní obsah
Unesené nigerijské školačky byly donuceny konvertovat k islámu Foto: Reuters TV, Reuters

Unesené nigerijské dívky musely zabíjet zajatce

Některé z nigerijských dívek unesených před více než rokem ve městě Chibok byly donuceny připojit se k bojovníkům z milice Boko Haram a musely se dokonce podílet na zabíjení zajatců. Vyplývá to z výpovědí svědků, uvedla televizní stanice BBC. Radikálové využívají školačky k terorizování ostatních zajatců.

Unesené nigerijské školačky byly donuceny konvertovat k islámu Foto: Reuters TV, Reuters
Unesené nigerijské dívky musely zabíjet zajatce

BBC poznamenala, že výpovědi svědků nebylo možné nezávisle ověřit, ale organizace na ochranu lidských práv Amnesty International také informovala o tom, že unesené dívky jsou nuceny účastnit se bojů na straně islamistů.

Sedmnáctiletá Miriam, která si nepřála zveřejnit své pravé jméno, utekla z tábora Boko Haram poté, co ji tam drželi dlouhých šest měsíců. Donutili ji provdat se za jednoho z islamistů a nyní čeká jeho dítě. „Řekli nám, ať se nachystáme, že nás provdají,“ popsala své první dny v táboře. Ona spolu s dalšími čtyřmi dívkami to odmítla. Ozbrojenci se prý poté vrátili spolu se čtyřmi muži, kterým přímo před nimi prořízli hrdlo. Řekli, že to samé se stane jim, když budou sňatek odmítat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Miriam se proto raději provdala za jednoho z bojovníků a poté byla opakovaně znásilněna. „Tolik to bolelo,” uvedla. V zajetí podle svých slov potkala některé z dívek pocházejících z města Chibok, které drželi v jiném domě než ostatní zajatce. Školačky měly podle ní „vymytý mozek” a některé se dokonce účastnily zabíjení ve vesnici, ze které Miriam pocházela. „Byli to křesťanští muži. Bojovníci Boko Haram je donutili, aby si lehli na zem. Pak přišly dívky a prořízly jim hrdlo,“ popsala Miriam.

Osud unesených školaček z Chiboku je nejasný od loňského května, kdy bojovníci Boko Haram zveřejnili video, na kterém asi 130 dívek společně odříkává úryvky z koránu.

Amnesty International odhaduje, že od roku 2014 bylo v zemi uneseno více než 2000 dívek.

Milice Boko Haram v rámci svého boje za vyhlášení státu s přísnými islámskými pravidly zabily na severovýchodě Nigérie přes 15 tisíc lidí. Svou aktivitu rozšířily i do Čadu, Nigeru a Kamerunu. Spojené síly těchto zemí a Nigérie proti Boko Haram vedou ofenzívu a podařilo se jim rozsáhlé území osvobodit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků