Hlavní obsah
 

Kim si chce jaderné zbraně nechat, museli jsme odejít, řekl Trump po zkráceném summitu

Druhá schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského lídra Kim Čong-una skončila ve čtvrtek předčasně. Žádná společná deklarace podepsána nebude, uvedl Bílý dům. Trump na tiskové konferenci řekl, že Kim žádá úplné zrušení všech sankcí vůči KLDR, ale zároveň si chce ponechat část jaderného arzenálu. Další summit se neplánuje, řekl Trump, který doufá, že KLDR nebude dál testovat jaderné zbraně a nosiče.

 
Kim si chce jaderné zbraně nechat, museli jsme odejít, řekl Trump po zkráceném summitu

„Někdy musíte odejít z jednání, a to byla ta chvíle,“ řekl po předčasném ukončení summitu Trump. „Jsem vždy připraven jednat a vždy připraven jednání opustit,“ dodal. „Tentokrát jsme se rozhodli, že se pro žádné řešení nevyslovíme,“ zhodnotil výsledek summitu.

Podle něj se žádný třetí summit nyní neplánuje: „Uvidíme, jestli k němu dojde.“

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Sankce nezrušíme, informoval po schůzce s Kim Čong-unem Donald Trump

Video: AP

„Za 36 hodin jsme dosáhli určitého pokroku. Bohužel, až do konce jsme nedošli, nedospěli jsme k dohodě. Požádali jsme Kima, aby udělal víc, což nebyl ochotný,“ řekl po jednání americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se summitu též účastnil. „Každý doufal, že se to bude vyvíjet lépe,“ dodal.

Nové testy zbraní a raket? Uvidíme, řekl Trump 

Trump doufá, že se KLDR nevrátí k testům jaderných a raketových zbraní, od nichž loni ustoupila, což opakovaně ocenil. Podle Trumpa by se ale neměla situace zhoršit ani po neúspěšném summitu.

„(Kim) řekl, že testování nebude započato, nebudou se testovat ani rakety, ani jaderné zbraně, ale mohu jen zopakovat, co řekl. Uvidíme,“ uvedl Trump.

Rozdílné požadavky

Prezident USA pak poskytl podrobnosti a uvedl, že šlo o vazbu mezi zrušením sankcí vůči KLDR a jaderným odzbrojením. „Chtěli, aby sankce byly zcela zrušeny, což udělat nemůžeme. Byli ochotni denuklearizovat částečně, ale ne tak, abychom odstranili sankce úplně. Zatím jsme se jich nevzdali,“ řekl Trump.

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci v Hanoji

Foto: Jorge Silva, Reuters

Kim si prý chce část jaderných zbraní nechat

Trump nechtěl komentovat Kimovu představu denuklearizace, ale je podle něj aktuálně blíž americkým představám než před rokem. Zároveň ale podotkl: „On si chce nechat nějaké jaderné zbraně.“

Dodal, že sankce nemohl zrušit, protože slouží jako páka. Zmínil také, že se jednalo o pokračujícím obohacování uranu.

Kim Čong-un po jednání, které se protáhlo asi o půl hodiny, odjel z hanojského hotelu Metropole, kde se jednalo, do hotelu Melia. Pak odjel i americký prezident. U přichystaného oběda se už nesešli. Na dobu, kdy se měl konat podpis společné deklarace, byla přesunuta tisková konference amerického prezidenta v hotelu Marriott.

Kolona se severokorejským předsedou Kim Čong-unem po odjezdu z hotelu, kde jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Zrušení oběda a podpisu se považuje za signál selhání summitu, i když Trump říkal, že dohoda nemusí být uzavřena hned nebo být dojednána během dvou dnů, protože je důležitější, aby byla dobrá. List The Guardian připomněl, že Trump má rád podobné okázalé akce a rád oznamuje překvapivé průlomy.

Americký prezident Donald Trump hovoří při setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji. Vpravo vpředu je bývalý ředitel severokorejské zpravodajské služby a vysoký stranický představitel Kim Jong-čchol.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Po předčasném konci summitu se propadly jihokorejské akciové trhy o 1,8 procenta.

 

Prezident USA Donald Trump s lídrem KLDR Kim Čong-unem na summitu v Hanoji

Foto: Leah Millis, Reuters

Anketa
Měly by USA zmírnit sankce proti KLDR?
Ano
38.7 %
Ne
61.3 %
Celkem hlasovalo 2219 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků