Hlavní obsah
Letadlo cestovky TUI Foto: Profimedia.cz

Sobečtí covidioti. Britku rozčílili pasažéři letu z Řecka, po němž musela do karantény

Největší charterová společnost světa TUI vyšetřuje okolnosti letu z řeckého ostrova Zakynthos do Cardiffu ve Walesu. Na palubě bylo sedm nakažených. Podle svědkyně si cestující sundávali roušky a palubní personál nebyl schopen zasáhnout. Na dvě stě lidí, kteří se vraceli do Británie, pak muselo do karantény. Německá cestovka TUI už zahájila interní vyšetřování události.

Letadlo cestovky TUI Foto: Profimedia.cz
Sobečtí covidioti. Britku rozčílili pasažéři letu z Řecka, po němž musela do karantény

Jedna z cestujících Stephanie Whitfieldová uvedla, že letadlo bylo „plné sobeckých covidiotů a neschopného personálu, který by se nemohl starat méně“. Je jednou ze skoro dvou set lidí, kteří museli jít do karantény. V Británii byla v souvislosti s tímto letem nákaza SARS-CoV-2 prokázána už u 16 lidí, sedm z nich cestovalo na palubě a zřejmě už byli infekční.

Whitfieldová řekla v pondělí stanicí BBC 4, že mnoho ze jejích spolucestujících nemělo správně nasazenou roušku a vypadalo to, že „ignorují předpisy“. „Hodně lidí mělo roušku pod nosem nebo dokonce pod bradou,“ vypověděla, „sundávali si roušky, aby se bavili s přáteli a bez roušky chodili uličkou sem a tam si popovídat s kamarády.“

Dodala, že jeden člen palubního personálu požádal ženu bez roušky, aby si ji nasadila, ale to byla výjimka. „Vedle mě seděl chlápek, který měl po celý let roušku pod bradou a letuška se s ním bavila a nic mu neřekla,“ vylíčila Whitfieldová.

Doplnila, že nebyla překvapena, když slyšela, že se objevilo ohnisko koronaviru spojené s letem. I ona a její manžel už mají mírné příznaky a jsou v karanténě.

Německá cestovka TUI uvedla, že výpověď Whitfieldové bere vážně a že už zahájila vyšetřování. Zdůraznila, že „bezpečnost a pohoda cestujících” je pro ni prioritou a že ctí evropská nařízení.

Konzultantka pro kontrolu přenosných nemocí u velšského úřadu veřejného zdraví Gwen Loweová řekla listu The Guardian, že ve Walesu je 30 potvrzených případů covid-19 spojených s dovolenými na ostrově Zakynthos a že očekává, že tento počet stoupne. Nakažení podle ní bydleli v různých hotelech a vraceli se různými spoji.

Nakažení se objevili i v Anglii, už minulý týden radnice v Plymouthu oznámila, že má podezření na 30 nakažených lidí vracejících se z ostrova Zakynthos. Nákaza se potvrdila u jedenácti z nich, všichni jsou ve věku mezi 18 a 19 lety.

Řecko zatím není na britském seznamu rizikových zemí. Po návratu z něj tudíž není nutné jít do karantény. Ministerstvo zahraničí ale v pátek uvedlo, že na Zakynthosu se přitvrdila opatření, nesmějí se tam konat akce pro více lidí a omezila se také otevírací doba v noci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků