Hlavní obsah
Ozdoba do vlasů ve tvaru slunce. Foto: Juergen Karpinski, ČTK/AP

Paříž, Boston, Káhira. Nejslavnější krádeže uměleckých děl

Vyloupení drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) patří k největším krádežím v poválečné historii Německa. V žebříčku 11 kuriózních krádeží uměleckých děl, jež se odehrály různě po světě, však rozhodně není ojedinělá. Některé skvosty umění se podařilo nalézt a zloděje potrestat, mnohé ale zmizely a pachatele se nepodařilo dopadnout.

Ozdoba do vlasů ve tvaru slunce. Foto: Juergen Karpinski, ČTK/AP
Paříž, Boston, Káhira. Nejslavnější krádeže uměleckých děl

Ačkoliv se to zdá nemožné, z pařížského Louvru se podařilo jednomu zloději ukrást zřejmě nejslavnější obraz světa – Monu Lisu od Leonarda da Vinciho. Neuvěřitelná krádež se odehrála 1. srpna 1911. V ten den bylo muzeum pro veřejnost uzavřené.

Nenápadný muž v montérkách se zamíchal mezi řemeslníky a zamířil do prvního patra, kde byl objekt jeho zájmu. Plátno bleskově vyňal z rámu, schoval ho pod oblečení a opustil muzeum. Obraz se našel po více než dvou letech. Pachatelem krádeže byl italský malíř Vincenzo Perugia. Když ho nabídl k prodeji jednomu obchodníkovi s uměním, ten vše ohlásil policii. Plátno se vrátilo do Louvru v lednu 1914 a Perugia byl za krádež odsouzen na pouhých sedm měsíců vězení.

Obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho.

Foto: Profimedia.cz

Drážďany se 20. září 1977 staly dějištěm vloupání, při němž zmizely mnohé šperky z pokladu bývalého kostela sv. Sofie, který byl těžce poničen během druhé světové války. Poklad se nacházel v městském muzeu. Pachatelé si zámky u vitrín otevřeli pomocí kapesního nože. Kamery je nezaznamenaly, protože byly otočeny jiným směrem. Šperky se později kousek po kousku postupně objevily, pachatelé nebyli nikdy dopadeni.

O dva roky později se v bývalé NDR odehrála další rozsáhlá krádež uměleckých děl. 14. prosince 1979 z durynského zámku Friedensstein zmizelo pět olejomaleb. Jedním z ukradených obrazů bylo dílo Jana Brueghela st. Škoda byla astronomická, v dnešních přepočtech se vyšplhala na 50 milionů eur. Zloději se tehdy dostali do třetího patra, když vylezli po dešťovém svodu a do sálu se dostali nezajištěným oknem. Krádež není ani po více než 40 letech objasněna.

Jako z hollywoodského thrilleru vypadalo vykradení muzea Muzea Isabelly Gardnerové v americkém Bostonu v březnu roku 1990. Zloději se převlékli za policisty a pod záminkou kontroly dveří se dostali do muzea. Ochranku svázali a do úst jí nacpali roubík. Ukradli celkem 13 uměleckých děl, mezi nimiž bylo 11 obrazů od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta a také například váza v hodnotě 300 milionů dolarů. Přestože muzeum slíbilo odměnu 10 milionů dolarů, dosud je tento případ neobjasněný.

Muzeum Isabelly Gardnerové v Bostonu.

Foto: Profimedia.cz

28. července 1994 pachatelé ukradli ve Frankfurtu nad Mohanem tři obrazy z období romantismu. Hodnota odcizených děl byla stanovena na 35 milionů eur. Jeden z obrazů se objevuje později a je vrácen za výplatu výkupného v řádu milionů.

Amsterdamu v prosinci roku 2002 zmizely z muzea Van Gogha dvě malby. Pachatel byl zanedlouho dopaden, ovšem obrazy se do muzea vrátily až o 14 let později, když byly objeveny během protidrogové razie v jednom z domů v Neapoli, který patřil členovi mafie.

22. srpna 2004 ukradli ozbrojení lupiči z muzea v Oslu dvě mistrovská díla norského malíře Edvarda Muncha. Jednalo se o jednu z verzí slavného obrazu Křik a o obraz Madonna. Hodnota obou zmíněných obrazů byla pro pojišťovnu vyčíslena na částku 80 milionů eur (přes dvě miliardy Kč). V srpnu 2006 policie oba obrazy nalezla a posléze byly do muzea vráceny. Tři pachatelé byli odsouzeni k trestům od šesti do deseti let vězení.

Obraz s názvem Křik od Edvarda Muncha.

Foto: Profimedia.cz

Během slavného karnevalu v brazilském Riu de Janeiro bylo 25. února 2006 vykradeno muzeum a zmizelo několik děl Pabla Picassa v hodnotě 54 milionů dolarů. Krádež nebyla dosud objasněna a umělecká díla beze stopy zmizela.

V únoru 2008 zmizely z galerie Bührleho nadace v Curychu čtyři obrazy.  Zloději ukradli díla Paula Cézanna Chlapec v červené vestě, Edgara Degase Ludovic Lepic a jeho dcera, Vincenta van Gogha Kvetoucí větve kaštanu a Clauda Moneta Makové pole u Vetheuil. Škoda byla vyčíslena na 112 milionů eur. Obrazy van Gogha a Moneta byly nalezeny za osm dní v autě na nedalekém parkovišti, další dva v dubnu 2012 v Srbsku.

Do muzea moderního umění v Paříži se v květnu 2010 vloupal Vjéran Tomic, policii dobře známý zloděj umění. Je také známý pod přezdívkou Spiderman. Do muzea se dostal oknem. Ukradl pět děl v hodnotě přes 100 milionů eur. Tomic byl zatčen, usvědčen a odsouzen, ovšem díla se nikdy nenašla.

Ukradený obraz Vincenta van Gogha z káhirského muzea.

Foto: Profimedia.cz

Za bílého dne ukradli v srpnu 2010 zloději z muzea Mahmouda Chalila v Káhiře obraz Vlčí máky od Vincenta van Gogha. Plátno v hodnotě kolem 55 milionů eur se nenašlo.

Škodu po poslední známé velké krádeži v Drážďanech, kde toto pondělí zloději vykradli Zelenou klenbu, policie odhadla na jednu miliardu eur (25,5 miliardy Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků