Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin s australským premiérem Tonym Abbottem v Pekingu Foto: ČTK/AP

Omluvte se za sestřelení letadla nad Ukrajinou, vyzval Putina australský premiér

Australský premiér Tony Abbott vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se jeho vláda omluvila za pád malajsijského civilního letounu nad východní Ukrajinou a zaplatila také kompenzace. Oba státníci spolu hovořili na okraj summitu organizace zemí APEC v Pekingu.

Ruský prezident Vladimir Putin s australským premiérem Tonym Abbottem v Pekingu Foto: ČTK/AP
Omluvte se za sestřelení letadla nad Ukrajinou, vyzval Putina australský premiér

„Předseda vlády poznamenal, že když Spojené státy nedopatřením sestřelily civilní letadlo, tak se řádně omluvily a učinily patřičnou nápravu. Tento precedens prezidentu Putinovi doporučil,” citoval australský server The Daily Telegraph Abbottovu mluvčí.

Abbott hovořil o sestřelení íránského letadla Američany v Perském zálivu v roce 1988.

Malajsijský boeing se v bojové zóně na východní Ukrajině zřítil v červenci. Vyšetřovatelé potvrdili, že příčinou byl zásah raketou. Zemřelo všech 298 lidí na palubě, mezi nimi 38 Australanů.

Abbott podle australské strany Putina také upozornil na to, že má důkazy o tom, že Moskva vyzbrojuje ukrajinské povstalce, kteří letoun sestřelili zbraní z Ruska.

Nic jsme neslyšeli, říká Putinův mluvčí

Jeho argument ale zůstal nevyslyšen. Putinův mluvčí dokonce ruským médiím řekl, že se rozhovor prezidenta s australským premiérem obešel bez „ostrých frází”. Abbott už dopředu avizoval, že bude Putina konfrontovat, ale podle Peskova „se zdá, že se o to nepokusil”.

Obě strany nicméně potvrdily, že se shodují na potřebě řádného vyšetření incidentu s podporou mezinárodního společenství.

Související témata

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines nad Polskem, archivní snímek

Foto: Stringer, Reuters

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Protiletadlový systém Buk

Foto: Profimedia.cz

Státníci spolu vedli čtvrthodinový rozhovor na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu. Putin předtím opakovaně hovořil i s americkým prezidentem Barackem Obamou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků