Hlavní obsah
Americký generál John Campbell Foto: Joshua Roberts, Reuters

Nálet na nemocnici byl omyl, přiznal americký generál

Generál John Campbell, který velí americkým silám v Afghánistánu, přiznal v branném výboru Senátu, že americký nálet na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu byl omyl. Při útoku v ní zahynulo 22 lidí.

Americký generál John Campbell Foto: Joshua Roberts, Reuters
Nálet na nemocnici byl omyl, přiznal americký generál

Senátnímu výboru pro ozbrojené složky řekl, že o nálet na podporu pozemních jednotek požádaly afghánské síly, jeho podniknutí ale bylo americké rozhodnutí. Zdůraznil, že nemocnice byla „zasažena omylem“. Zdravotnické zařízení podle něj nemělo být nikdy zasaženo.

Generál také zkritizoval výkon afghánské armády, která podle něj není schopná zajistit bezpečnost v zemi. Výkony místních bezpečnostních sil jsou podle jeho slov „nevyrovnané a nekonzistentní“.

Campbell v psaném textu, který výboru předložil, uvedl, že boje v Kunduzu ukázaly problémy afghánských bezpečnostních sil: „Nemají potřebnou bojovou sílu a počty, aby chránily každý kus země.“

Uvedl, že k tomu přispěl odchod mezinárodních sil ISAF a stahování amerických jednotek: „Snížení našich sil, omezení našich možností a výsledná mezera v zajištění vzdušné podpory vytvořily výzvu pro afghánské bezpečnostní síly. Ty pochopitelně bojovaly s časem.“

Bílý dům už nyní rozhodl, že se zpomalí další stahování amerických vojáků, jichž je v zemi 9800, což si přej i afghánský premiér. Americký prezident Barack Obama už souhlasil s tím, že počet amerických vojáků neklesne na plánovaných 5000. Americké jednotky s výjimkou tisícihlavé jednotky na ochranu americké ambasády by měly odejít do konce roku 2016.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků