Hlavní obsah
 

Milióny Indů se při rituální koupeli ponořily do Gangy

V neděli se ponořily milióny Indů do soutoku řek Gangy a Jamuny během dne, který je v rámci konání tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá považován za nejsvětější. Hinduisté věří, že koupelí v posvátné řece Ganze ze sebe smyjí hříchy. Svátek, který začal 14. ledna a potrvá do 10. března, je označován za největší shromáždění lidí na světě.

 
Milióny Indů se při rituální koupeli ponořily do Gangy

Více než osm miliónů lidí vykonalo očistnou koupel během prvního dne Kumbh mélá a celkem se očekává, že se letos do vod řeky ponoří až 100 milionů poutníků, což by byl rekord, napsal zpravodajský server BBC News.

První den vykonalo koupel více než osm miliónů lidí

Foto: Profimedia.cz

Na neděli bylo na místě konání rozmístěno více než 14 000 policistů a příslušníků polovojenských i speciálních jednotek. Pomáhat se zajištěním bezpečnosti mělo i 30 000 dobrovolníků.

Podle pořadatelů je letošní účast "bezprecedentní". Ti zveřejnili i další číselné údaje týkající se Kumbh mélá. Pro poutníky bylo podle nich nachystáno 80 miliónů litrů pitné vody, 35 000 toalet a na jejich zdraví dohlíželo 243 lékařů ve 14 nemocnicích. Tam bylo od začátku svátku ošetřeno více než 152 000 lidí a dalších 40 000 se v davu ztratilo a policii se je opět podařilo spojit s příbuznými či přáteli. Svátek si zatím vyžádal dva mrtvé.

Indové slaví Kumbh mélá

Foto: Profimedia.cz

Nedělní koupel se konala na 18 různých místech podél břehu řeky. Rádžkumár Singh, vládní úředník ze státu Paňdžáb, BBC řekl: "Cestoval jsem tři dny autobusem, vlakem i pěšky, abych se sem dostal. Věřím, že koupel v nejposvátnější den mě zbaví všech mých hříchů a pomůže mi zajistit budoucnost pro mě i mou rodinu."

Do vody se ponoří možná až 100 miliónů poutníků

Foto: Profimedia.cz

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh). Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa u soutoku řek Ganga, Jamuna a mytologického podzemního toku Sarasvatí - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár.

Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech, v Iláhábádu tedy vždy po 12 letech.

Indové slaví Kumbh mélá

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků