Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s představiteli armády na snímku doprovázejícím zprávu o testu nové zbraně Foto: KCNA, Reuters

Severokorejská státní média v pátek oznámila, že armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou taktickou zbraň, aniž by však uvedla, o jakou zbraň se jedná. Napsal to jihokorejský list Korea Times.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s představiteli armády na snímku doprovázejícím zprávu o testu nové zbraně Foto: KCNA, Reuters
KLDR otestovala ultramoderní zbraň

Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že sledoval úspěšný test „nově vyvinuté taktické zbraně.“ Ta je podle něj „další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu”. Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země. Kim dodal, že armáda otestovala zbraňový systém, o který se zajímal jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj Kim Čong-il osobně dohlížel.

Kim byl doprovázen vysokými představiteli režimu včetně prvního náměstka Ústředního výboru korejské strany práce, bývalého generála letectva Ri Pchjong-čchola a náměstka strany práce pro vojenský průmysl a raketového experta Kim Čong-sika. Oba stáli za severokorejským raketovým programem. Na místě nechyběl ani velitel dělostřelectva Korejské lidové armády Pak Čong-čon, který je členem generálního štábu.

Kim sledoval test v Akademii národních obranných věd a severokorejský vůdce nedokázal potlačit „vášnivou radost“ z jeho úspěchu. KCNA napsala, že byl „tak vzrušený, že řekl, že odborníci na obranu a pracovníci muničního průmyslu odvedli tak velkou práci při zvýšení obranných schopností země“.

O jaký jde typ zbraně, není jasné, ale nebylo zaznamenáno žádné odpálení rakety ani seismická aktivita naznačující, že by šlo o podzemní jaderný test, uvedl specializovaný web na dění v KLDR NKNews.

Podle listu Korea Times by zmínka o jakémkoli zbraňovém testu mohla ovlivnit jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce v Singapuru. Média zkoušku interpretují jako snahu o nátlak na USA a Jižní Koreu kvůli váznoucím jednáním o denuklearizaci.

Kimův vzkaz do USA: Pohněte s rozhovory

Zbraňovému testu byl Kim podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení naposled přítomen v listopadu loňského roku při odpálení rakety Hwasong-15. Výzkumné středisko navštívil naposled loni v srpnu.

Podle agentury Reuters je prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR od červnové bezprecedentní schůzky s Trumpem, na níž se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétních závazků a rozhovory od té doby příliš nepokročily, připomíná agentura Reuters.

Jakýkoli test nových zbraní tak pravděpodobně zvýší napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem, který dal najevo, že mezinárodní sankce vůči KDLR budou platit, dokud země nepodnikne více konkrétních kroků k ukončení svého jaderného a raketového programu.

Americká televize CNN na svém webu píše, že test byl Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému vztahu vůči USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu. CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim novým testem naznačil, že by se „mohl vrátit ke starým praktikám”, pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku. V plánu je přitom další summit Trump-Kim na začátku příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků