Hlavní obsah
Strážní budka a ostnatý drát u řeky Imdžin Foto: Alex Švamberk, Novinky

Jihokorejského generála odvolali. Nezasáhl, když přeběhlík utíkal zpět do KLDR

Jihokorejský generální štáb se rozhodl odvolat dvouhvězdičkového generála námořní pěchoty kvůli incidentu, kdy přeběhlík ze Severní Koreje utekl zpátky do KLDR. V Jižní Koreji byl muž vyšetřován kvůli znásilnění ženy, která také utekla ze severu na jih, uvedla agentura Jonhap.

Strážní budka a ostnatý drát u řeky Imdžin Foto: Alex Švamberk, Novinky
Jihokorejského generála odvolali. Nezasáhl, když přeběhlík utíkal zpět do KLDR

O návratu přeběhlíka informovala Severní Korea v neděli. Podle ní dorazil 24letý Kim po útěku do Kesongu u hranic s Jižní Koreou a měl prý příznaky nákazy koronavirem. Město proto bylo uzavřeno.

Do vlasti Kim zamířil z ostrova Kanghwa. Cestou ho pětkrát zachytily kamery a dvakrát detektory snímající infračervené záření, z nichž jeden dokonce zachytil přímo jeho návrat přes moře do KLDR. Jihokorejští vojáci ale nezareagovali, takže mohl klidně přeplavat do staré vlasti.

Kim použil k útěku odvodňovací kanál, který vede pod ploty zakončenými ostnatým drátem. Ostnatý drát sice byl i v odvodňovacím kanálu, ale byl ve špatném stavu, takže ho přeběhlík snadno překonal. Protože postupoval kanálem, vyhnul se jihokorejským hlídkám a dostal se na pobřeží, odkud pak přeplaval do KLDR. Plavat začal 18. července ve 2:46. Využil silného přílivu, takže se do Severní Koreje dostal za hodinu.

Vojáci dokonce viděli taxík, kterým Kim přijel ve 2:18, ale nezkontrolovali ho, protože si mysleli, že je to jeden z místních obyvatel. Až po útěku našli u vstupu do kanálu batoh, kde měl bibli, vkladní knížku a autolékárničku.

Tresty i v KLDR

Armáda čelí kvůli případu kritice a je jí vytýkána laxnost. Rozhodla se proto překontrolovat odvodňovací kanály a dát do nich další zátarasy, aby se podobná situace nemohla opakovat. Hranice mezi oběma Korejemi patří k nejpřísněji střeženým.

Armáda chce také lépe spolupracovat s policií. Kim byl totiž vyšetřován kvůli znásilnění Severokorejky, která taky utekla na jih, což ale vojáci nevěděli.

Snadný návrat zaskočil i Severokorejce. Severokorejský vůdce Kim Čong-un proto nařídil vyšetřit a „tvrdě potrestat” pohraničníky, který slouží na místě, kde navrátilec překročil hranice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků