Hlavní obsah
 

Filipínský prezident označil Obamu za zk*syna. Ten plánovanou schůzku zrušil

Americký prezident Barack Obama zrušil setkání se svým filipínským protějškem Rodrigem Dutertem, který jej nazval zk*synem. Namísto toho se na právě probíhajícím summitu USA - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Laosu raději setká s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. S ní má citelně vřelejší vztahy. V úterý o tom informoval Bílý dům.

 
Filipínský prezident označil Obamu za zk*syna. Ten plánovanou schůzku zrušil

Obama předeslal, že chce s filipínským prezidentem na summitu v Laosu probrat popravování za drogové delikty bez řádného soudního procesu, Duterte mu ale velmi nevybíravým způsobem dal najevo, aby to nedělal.

„Jsem prezident suverénního státu a již dlouho nejsme kolonií. Nezodpovídám se nikomu jinému než filipínskému lidu, zkrátka nikomu. Musíte se k nám chovat s respektem, ne jen pálit otázku za otázkou. Zk*syne, budu vám nadávat na tom fóru,” prohlásil Duterte. Ve svém projevu použil slova „putang ina”, což BBC přeložila jako „son of a whore”.

„Jestli to (na tom summitu) uděláš, budeme se brodit v bahně jako prasata,“ vzkázal podle BBC prezidentovi Spojených států.

Později Duterte vysvětloval, že neměl v úmyslu urazit americkou hlavu státu, ale jeho administrativu.

„Nechtěl jsem se s ním dostat do sporu. Je nejvlivnějším prezidentem ze všech zemí na světě,“ nechal se slyšet podle deníku The Guardian a dodal, že ho rozhněvali zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí, kteří neustále „řečnili o lidských právech“.

Rodrigo Duterte je filipínským prezidentem od června a od svého nástupu do úřadu razí tvrdou protidrogovou politiku. Tamní justice již stihla popravit na 2400 lidí podezřelých z obchodování s drogami či jejich užíváním. A Duterte na stávající praxi nic měnit nehodlá.

Kampaň bude pokračovat

„Protidrogová kampaň bude pokračovat, mnoho lidí zemře, spousty jich budou zabity. Do té doby, než bude poslední překupník vytlačen z ulic. Nepřestaneme, dokud nebude zabit poslední výrobce drog,“ prohlásil filipínský prezident.

Související téma:

Prezident USA Barack Obama

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Obama se podle BBC invektivy směrem ke své osobě nejprve pokusil mírnit, když řekl, že své poradce pověřil, aby se zabývali tím, zda „nastal čas na konstruktivní a přínosný rozhovor“. Poté však Bílý dům oznámil, že se žádný konstruktivní ani jiný rozhovor konat nebude.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků