Hlavní obsah
Číňanka na nádraží v Šanghaji s roušku a plovacími brýlemi. Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters

Epidemie koronaviru by mohla do dubna pominout, tvrdí čínský expert

Epidemie nového typu koronaviru vyvrcholí v Číně tento měsíc a do dubna by mohla skončit. Podle agentury Reuters to prohlásil čínský vládní poradce pro oblast zdravotnictví Čung Nan-šan. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom ve středu varovala, že koronavirus představuje celosvětovou hrozbu a nakazit se mohou až dvě třetiny populace.

Číňanka na nádraží v Šanghaji s roušku a plovacími brýlemi. Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters
Epidemie koronaviru by mohla do dubna pominout, tvrdí čínský expert

Epidemiolog, který výrazně přispěl k zastavení šíření nemoci SARS v roce 2003, se již jednou ve své předpovědi spletl. Koncem letošního ledna totiž tvrdil, že šíření nového koronaviru dosáhne vrcholu během týdne až deset dní.

V nejnovějším rozhovoru s agenturou Reuters třiaosmdesátiletý zdravotnický expert Čung optimisticky prohlásil, že postup nového koronaviru se brzy zpomalí. Podotkl přitom, že v některých lokalitách již počet nových případů infekce klesá.

Epidemie by podle něj měla vyvrcholit uprostřed nebo koncem tohoto měsíce, poté se situace stabilizuje a následně bude případů ubývat. Ve své předpovědi Čung Nan-šan vycházel z matematických modelů, aktuálního stavu a opatření přijímaných čínskou vládou.

Otázkou zůstává, proč je vir tak nakažlivý

"Doufám, že někdy v dubnu už bude po všem," řekl Čung Nan-šan. "Nevíme ale, proč je ta nemoc tak nakažlivá, to je největší problém," dodal epidemiolog v nemocnici ve městě Kuang-čou (Kanton), kde se léčí 11 pacientů nakažených novým koronavirem.

Postupné ubývání případů infekce v jihočínské provincii Kuang-tung, kde Čung působí, ale také třeba v provincii Če-ťiang je podle něj velmi dobrou zprávou.

Podle nejnovější statistiky OSN Čína do této chvíle zaznamenala více než 42 tisíc potvrzených případů nákazy a 1017 úmrtí. Virus se od konce loňského roku šíří z čínského města Wu-chan a kromě Číny zasáhl dalších 25 zemí světa.

Nákaza z Wu-chanu

Epidemie nového koronaviru, patřícího do stejného kmene jako původce onemocnění SARS, propukla v prosinci minulého roku v čínském městě Wu-chan. Od té doby se rozšířila do celé země a pronikla i do dalších částí světa včetně evropských zemí.

Obavy ze současného šíření koronaviru zvyšuje dlouhá inkubační doba, která dosahuje až 14 dní. Během ní sice infikovaní necítí žádné potíže, ale mohou nakazit další lidi.

Znepokojení vyvolává možnost, že virus 2019-nCoV může zmutovat tak, že by se snadněji šířil a získal větší rezistenci vůči běžně používaným i speciálním a experimentálním antivirotikům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků