Hlavní obsah
 

Do bitvy o Kunduz zasáhly speciální síly NATO

Afghánští vojáci ve středu bojují už třetí den u města Kunduz, kterého se v pondělí zmocnil Tálibán. Podporují je nejen americké nálety, ale také speciální síly NATO, uvedly agentury Reuters, britská BBC a list The New York Times. Tálibán přesto v okolí města pokračuje v postupu.

 
Do bitvy o Kunduz zasáhly speciální síly NATO

Speciální síly NATO dorazily do města ve středu. O jejich chystaném nasazení informovali afghánští představitelé, uvedl list The New York Times s tím, že jde o Američany. Vojenská operace mezinárodních sil ISAF sice skončila loni v prosinci, ale v zemi zůstalo na 13 000 vojáků, majících na starosti výcvik a protiteroristické operace.

V noci na středu pokračovaly americké nálety. První dva už v úterý ráno zastavily postup Tálibánu k místnímu letišti, kam se stáhly afghánské síly. Ještě v úterý se Američané podle BBC domnívali, že afghánské vládní síly dokážou dobýt město samy, jen s leteckou podporou.

Afghánský vrtulník Mi-17 přistává v Kunduzu s příslušníky speciálních sil.

Foto: Reuters

S výjimkou letiště se Tálibán zmocnil všech opěrných bodů, když obsadil strategicky významný kopec. Získal také kus důležité silnice.

Tálibán ve středu popřel, že by byl zabit jeden z jeho velitelů.

Na náměstím v Kunduzu vlaje stále vlajka Tálibánu.

Foto: Reuters

Tálibán drží město

Popis situace ze západních zdrojů se značně liší od afghánského. Mluvčí kunduzské policie Sajíd Sarver Husajni řekl agentuře Reuters po zahájení protiútoku vládních sil: „Stovky tálibů byly zabity a jejich mrtvá těla leží na ulicích.“

Tálibové pózují u vozidla OSN, které používají v Kunduzu

Foto: ČTK/AP

Už v úterý afghánské ministerstvo obrany tvrdilo, že věznici a policejní stanici se podařilo dobýt zpět. [celá zpráva]

Video Tálibánu ale ukazuje, jak se městem projíždějí jeho bojovníci v ukořistěných tancích, obrněných vozidlech, policejních dodávkách a sanitkách.
Svědek BBC sdělil, že i Tálibán už přisunul k městu posily.

Afghánský obrněný transportér u Kunduzu

Foto: Najim Rahim, ČTK/AP

Nový šéf Tálibánu mulla Achtar Mansúr už v úterý řekl, že by vláda měla uznat porážku.

Humanitární krize

Počet obětí bojů zatím není znám. Ve městě však panuje kritická situace, nejde proud. Nemocnice je po pondělních těžkých bojích přeplněna raněnými, uvedli Lékaři bez hranic.

Bojovníci Tálibánu v Kunduzu

Foto: Stringer/afghanistan, Reuters

Od pondělního rána ošetřili 171 zraněných včetně 46 dětí. Padesát zraněných bylo v kritickém stavu, většina měla střelná poranění v oblasti břicha, na hlavě a na končetinách.

Kundúz

Foto: Novinky

„Nemocnice je plná pacientů,“ řekl zástupce Lékařů bez hranic v Afghánistánu Guilhem Molinie. „Rychle jsme zvýšili počet lůžek v nemocnici z 92 na 110, abychom dokázali zvládnout nebývalý počet přijímaných pacientů, ale raněných je čím dál víc. Teď máme pacienty na odděleních, na chodbách, a dokonce i v kancelářích. Nemocnice dosáhla své maximální kapacity. Boje ale pokračují a máme vážné obavy, zda dokážeme zvládnout další příliv pacientů,“ dodal.

Do nemocnice byli převáženi také pacienti v kritickém stavu ze stabilizační kliniky Lékařů bez hranic v okrsku Chardara, vzdálené 15 kilometrů.

Soustředění afghánských vládních sil u Kunduzu

Foto: Reuters

Molinie dodal, že dostal příslib všech stran, že nebudou útočit na nemocnici a zdravotnický personál: „Vzhledem k tomu, že oblastní vládní nemocnice v tuto chvíli nepracuje, je nemocnice Lékařů bez hranic jediným místem v Kunduzu, kde se provádí urgentní traumatologie.“

Američané zvažují odložení stažení sil

Američtí velitelé požadují prodloužení působení většího množství amerických sil v Afghánistánu. Chtějí, aby tam byly dislokovány i po roce 2016, protože situace je nestabilní. Původně tam od ledna 2017 mělo být jen tisíc amerických vojáků. Nyní je jich v zemi 9800 a jejich velitel, generál John F. Campbell, už připravil návrhy mnohem pozvolnějšího odchodu ze země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků