Hlavní obsah
Bývalý čínský ministr železnic Liou Č'-ťün u soudu v Pekingu Foto: ČTK/AP

Čínského ministra odsoudili za korupci k trestu smrti

Bývalý čínský ministr železnic Liou Č'-ťün byl za korupci a zneužívání moci odsouzen v Pekingu k podmíněnému trestu smrti. Sdělila to v pondělí tisková agentura Nová Čína.

Bývalý čínský ministr železnic Liou Č'-ťün u soudu v Pekingu Foto: ČTK/AP
Čínského ministra odsoudili za korupci k trestu smrti

Liou Č'-ťün ve funkci ministra podle obžaloby napomohl k výhodným postům či lukrativním zakázkám 11 lidem a na úplatcích inkasoval přes 64 miliónů jüanů (přes 200 miliónů korun). Ministr například pomáhal za úplatu jisté pekingské investiční společnosti k výhodným kontraktům na přepravu nákladů a na budování železniční infrastruktury. Podle žalobců způsobil státu velké škody tím, že parazitoval na státním majetku a „poškodil zájmy čínského lidu”.

Liou byl úřadu zbaven loni v únoru a později byl vyloučen z komunistické strany. V březnu vláda oznámila, že jeho ministerstvo železnic se sloučí s ministerstvem dopravy, což byl krok, kterému se exministr vytrvale bránil.

Podobný trest bývá v zemi podle agentury AFP zpravidla zmírněn na doživotní vězení. Případ je podle agentury Reuters vnímán jako test odhodlanosti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zatočit se všudypřítomným úplatkářstvím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků