Hlavní obsah
 

Čínské město pustošilo tornádo

Tornádo pustošilo v úterý město Šang-č' v nejvýchodnější čínské provincii Chej-lung-ťiang. Prošlo městem a získalo svou typickou podobu nálevky. Za sebou zanechalo spoušť.

 
Čínské město pustošilo tornádo

Místní média informovala, že během řádění přírodního živlu zahynul jeden člověk, dalších 16 bylo zraněno. Byla poškozena řada budov a komunikací.

Tornádo je silně rotující vír. Vyskytuje se pod spodní základnou konvektivních bouří, během své existence se alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silné, aby na něm mohlo způsobit hmotné škody. Většina tornád má rychlost větru pod 180 km/h a šířku pod 100 m, přičemž délka trasy činí maximálně několik kilometrů. Nejsilnější tornáda však mohou dosahovat rychlostí větru kolem 480 km/h, šířky přes tři kilometry a putovat déle než 100 km.

Nejvíce tornád se vyskytuje v Severní Americe, velmi častou oblastí výskytu je americký středozápad a jih, tzv. tornádová alej, resp. tornádový pás, která se rozkládá v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Appalačským pohořím – státy Texas, Kansas, Oklahoma a Nebraska.

Dalšími oblastmi výskytu jsou Evropa (především severozápadní), Bangladéš a východní Indie, jižní Afrika, západní a jihovýchodní Austrálie, Nový Zéland a jihovýchodní Jižní Amerika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků