Hlavní obsah
Odcházející čínský prezident Chu Ťin-tchao (vlevo) a jeho nástupce Si Ťin-pching Foto: Pang Xinglei, ČTK/AP

Čínský parlament ve čtvrtek zvolil prezidentem Si Ťin-pchinga. Plenární zasedání tak podle očekávání do funkce potvrdilo devětapadesátiletého politika, který už na listopadovém sjezdu Komunistické strany Číny převzal funkci generálního tajemníka ústředního výboru strany.

Odcházející čínský prezident Chu Ťin-tchao (vlevo) a jeho nástupce Si Ťin-pching Foto: Pang Xinglei, ČTK/AP
Čína má oficiálně nového prezidenta

Si v listopadu převzal také další klíčovou funkci. Po předchozím prezidentovi Chu Ťin-tchaovi se stal také vrchním velitelem čínské armády.

Z 2956 přítomných poslanců byl proti zvolení Si Ťin-pchinga jediný, tři se podle agentury Nová Čína hlasování zdrželi. Viceprezidentem byl zvolen dvaašedesátiletý Li Jüan-čchao, považovaný za proreformního politika.

Poslanci také schválili reformu vládní struktury, v jejímž rámci se počet ministerstev snížil z 27 na 25. Zrušeno bylo mimo jiné ministerstvo železnic a sloučeny dvě instituce dohlížející na média. Sdělovací prostředky bude nyní kontrolovat centrální instituce s pravomocemi pro tisk, rozhlas i televizi.

Do jednoho vládního orgánu byly také sloučeny dosavadní čtyři úřady, které regulovaly hospodaření s vodními zdroji v čínských výsostných vodách. Podle agentury AP může tento krok zvýšit napětí s Japonskem, Vietnamem a Filipínami, s nimiž je Peking ve sporu o vedení námořních hranic.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků