Hlavní obsah
Dívka našla ve vánočním přání vzkaz z Číny, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Britská dívka objevila ve vánočním přání vzkaz z čínského vězení

Síť supermarketů Tesco ve Spojeném království zastavila prodej charitativních vánočních přání vyrobených v továrně v Číně poté, co v jednom z nich šestiletá dívka objevila vzkaz. Uvádí, že přání vyrábí vězni, kteří jsou k tomu nuceni. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Dívka našla ve vánočním přání vzkaz z Číny, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Britská dívka objevila ve vánočním přání vzkaz z čínského vězení

Vzkaz objevila Florence Widdicombeová, když psala vánoční přání spolužákům. Asi osmé přání, na kterém bylo koťátko s čepicí Santa Clause, už ale k jejímu překvapení ručně psaný vzkaz obsahovalo.

"Jsme zahraniční vězni ve věznici Šanghaj Čching-pchu v Číně. Jsme nuceni pracovat proti své vůli. Prosím, pomozte nám o tom informovat organizace na ochranu lidských práv," stálo ve vzkazu, který byl napsán velkými písmeny. Dopis zároveň žádal čtenáře, aby kontaktoval britského novináře Petera Humphreyho, který tam byl sám vězněm.

"Byla jsem šokovaná," řekla Florence BBC a dodala, že jí bylo smutno, když jí rodina vysvětlila, co vzkaz znamená. Její otec Ben Widdicombe uvedl, že tomu nejprve nechtěl věřit a myslel si, že jde o nějaký vtip.

"Když jsme se nad tím zamysleli, došlo nám, že může jít o poměrně vážnou věc," řekl. "Byl jsem velmi šokován, ale také jsem cítil zodpovědnost to předat Peterovi Humphreymu, jak mě autor požádal," dodal.

"Přání mohlo skončit kdekoli. Stejně jako všechny rodiny, máme mnoho přání, která se nevyužijí, uklidíme je do šuplíku a zapomeneme na ně. Je to obrovská náhoda, že se k nám dostalo přání se vzkazem a otevřeli jsme ho v tuto chvíli," poznamenal.

Novinář: pisatele poznávám

Rodina se spojila s novinářem Humphreym, který kontaktoval jiné bývalé vězně a ti potvrdili, že byli k práci nuceni. Humphrey pak napsal článek pro nedělník Sunday Times.

"Byl jsem v letech 2013-2015 dva roky vězněm v Šanghaji, v posledních devíti měsících jsem byl ve stejném vězení a celách, z nichž pochází vzkaz," řekl v rozhovoru s BBC s tím, že byl zatčen na základě vymyšlených obvinění.

"Napsali to někteří moji spoluvězni z té doby, kteří si tam stále odpykávají trest," uvedl. "Jsem si celkem jist, že to bylo napsáno jako kolektivní vzkaz. Je jasné, že ta velká písmena jsou rukopisem jedné ruky a myslím, že vím, kdo to napsal, ale nikdy bych to neřekl," uvedl.

V tamním bloku cel podle Humphreyho žije ve špatných podmínkách 250 zahraničních vězňů, na jedné cele jich je 12. "Spí na rezavých starých palandách s matracemi, které nejsou tlustší než jeden centimetr. V zimě je extrémně chladno, jelikož v budově není topení. V létě je tam zase strašně horko, protože tam není klimatizace," dodal Humphrey.

Tesco okamžitě ukončilo spolupráci

Uvedl, že v době, kdy tam byl vězněn, byla práce dobrovolná a bylo možné si za získané peníze koupit například mýdlo či zubní pastu. "Každý, koho jsem tam tehdy znal, tam byl z pochybných důvodů," řekl. Podle něj mnozí spoluvězni dostali vysoké tresty za menší přestupky.

Společnost Tesco uvedla, že ji zpráva šokovala a že by vědomě nikdy neprodávala výrobky, jež jsou výsledkem nucené vězeňské práce. Okamžitě proto přestala odebírat přání od firmy Zheijiang Yunguang Printing, která k jejich výrobě vězně údajně využívala.

Společnost Tesco zároveň uvedla, že průběžně provádí důkladný audit firem, s nimiž spolupracuje, aby se ujistila, že neprodává výrobky, za kterými stojí nucené práce. Zmíněná společnost podle supermarketu prošla inspekcí minulý měsíc a žádné pochybení u ní zaznamenáno nebylo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků