Hlavní obsah
Afghánci u oběti náletu u Badi Kotu Foto: Rafiq Shirzad , Reuters

Bomba roztrhala afghánského poslance kritizujícícho Tálibán

Pět mrtvých si ve čtvrtek vyžádal pumový atentát, jehož terčem byl afghánský poslanec Dada Muhammad Chán, který otevřeně kritizoval hnutí Tálibán. Při útoku u silnice nedaleko města Girišk zahynul kromě Chána a členů jeho ochranky i vysoký představitel místní policie. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Afghánci u oběti náletu u Badi Kotu Foto: Rafiq Shirzad , Reuters
Bomba roztrhala afghánského poslance kritizujícícho Tálibán

"Bomba odpálená na dálku explodovala při průjezdu vozidla," uvedla policie. Pumový útok byl spáchán, když jel poslanec do hlavního města provincie, jimž je Laškar Gah.

Dad Muhammad Chán v době vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 žil v emigraci. Po pádu režimu jako nově jmenovaný šéf tajných služeb provincie Hílmand poslal do vězení desítky Tálibů. Po zvolení do parlamentu v roce 2005 mu prý bylo několikrát vyhrožováno smrtí.

Od voleb v Afghánistánu v roce 2005 zahynulo při atentátech již deset afghánských poslanců. Dokumentuje to špatnou bezpečnostní situaci v zemi.

Afghánské ozbrojené síly mají mít 400 000 mužů

Spojené státy chtějí nejen vyslat do Afghánistánu dalších 17 000 vojáků, kteří by bojovali se sílícím Tálibánem, ale plánují především větší zapojení samotných Afghánců. Počet provládních vojáků a policistů se má zvýšit na čtyři sta tisíc. Ve srovnání se stávajícím stavem by byl cílový počet více než dvakrát vyšší. Jen samotná armáda by měla mít 260 000 příslušníků. Bílý dům odmítl zprávu listu komentovat.

I to by však znamenalo vyčlenit na konflikt v Afghánistánu během příštích šesti sedmi let dalších deset až dvacet miliard dolarů. Část jich přitom může být zpronevěřena, protože v Afghánistánu panuje velká korupce. Nebezpečí ze strany Tálibánu je však považováno za větší.

Dalším plánem nové strategie je zapojení civilistů, kdy by stovka amerických úředníků byla rozmístěni po celé zemi, aby pomohli čelit radikálům. Nezávislé organizace upozorňují, že v mnoha oblastech přes den místní obyvatelé naoko spolupracují s koalicí a v noci podporují Tálibán.

Americký ministr obrany Robert Gates ve svém prohlášení uvedl: „Obávám se, že Afghánci nás nevidí jako partnery spojence, ale část jejich problému.“

Afghánci z Badi Kotu v provincii Nangarhar protestovali  kvůli nočnímu útoku v oblasti. Podle USA při něm byli zabiti dva radikálové napojení na al-Kajdu. Místní obyvatelé ale tvrdí, že jsou to civilisté.

Bojovat s Tálibánem se má i v Pákistánu

USA také chtějí pro úspěch války v Afghánistánu a zesílit útoky na bezpečné přístavy Tálibů na pákistánské straně afghánsko-pákistánské hranice. Plánují k nim využívat bezpilotních letadel. chystá také akce rozšířit z obou Vazíristánů a Severozápadní hraniční provincie i do vzdorného Balúčistánu, kde působí separatisté.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků