Hlavní obsah
Blinken zkouší kladívko šéfa kuvajtského Národního shromáždění. Foto: Jonathan Ernst , Reuters

Blinken posvětil čínské angažmá v Kábulu

USA považují větší zapojení Číny do dění v Afghánistánu za potenciálně přínosné, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Blinken zkouší kladívko šéfa kuvajtského Národního shromáždění. Foto: Jonathan Ernst , Reuters
Blinken posvětil čínské angažmá v Kábulu

Podmínkou ovšem, je že Peking bude prosazovat „mírové řešení konfliktu“ a podporovat „skutečně reprezentativní a inkluzivní vládu“, řekl ve středu při návštěvě Indie.

Učinil tak poté, co v čínském městě Tchien-ťin ve středu začaly dvoudenní rozhovory mezi čínskou vládou a devítičlennou delegací afghánského radikálního hnutí Tálibán. „Nikdo si nepřeje vojenské převzetí země ze strany Tálibánu a nový islámský emirát,“ dodal Blinken.

Čína, která je největším zahraničním investorem v Afghánistánu, ujistila, že její prioritou je „nevměšovat se“ do vnitřních záležitostí země, a od tálibů očekává, že přispějí k „mírovému, usmiřovacímu a rekonstrukčnímu procesu“. Hnutí už ovšem kontroluje většinu území a mírové rozhovory s afghánskou vládou stagnují.

Po jednání v Indii zavítal Blinken do Kuvajtu. Odtud varoval, že rozhovory o záchraně dohody o íránském jaderném programu (JCPOA) nemohou trvat věčně. „Teď je na řadě Írán,“ prohlásil.

O dohodě z roku 2015 se vyjednává mnoho týdnů ve Vídni. USA podle Blinkena na vídeňských jednáních projevily dobrou vůli a ochotu se k JCPOA vrátit.

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu USA ostře kritizoval. Nedá se jim podle něj důvěřovat. Připomněl také, že USA podmiňují návrat k dohodě jejím rozšířením na téma balistických raket.

Do USA mezitím dorazil nový čínský velvyslanec Čchin Kang, který působil jako náměstek ministra zahraničí. Post velvyslance USA v Číně je od října neobsazený.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků