Hlavní obsah
Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters

Američané podnikli první nálet na Tálibán od podpisu mírové dohody

Spojené státy podnikly ve středu první vzdušný útok na pozice afghánského hnutí Tálibán, uvedl mluvčí amerických sil v Afghánistánu Sonny Leggett. Mírová smlouva přitom byla podepsána v sobotu, ovšem už v pondělí Tálibán hrozil obnovením útoků.

Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters
Američané podnikli první nálet na Tálibán od podpisu mírové dohody

„Spojené státy podnikly 4. března nálet na bojovníky Tálibánu v Nahr-e-Saradži v provincii Hílmand, kde bylo napadeno kontrolní stanoviště afghánských národních bezpečnostních sil,“ uvedl na Twitteru Leggett. Vysvětlil i důvod útoku. „Byl to úder na obranu, který měl přerušit útok (Tálibánu). Byl to náš první útok proti Tálibánu za 11 dní.”

Podle BBC není jasné, zda si střet vyžádal nějaké mrtvé či zraněné.

Z Leggettova vyjádření plyne, že Tálibán přestal dodržovat příměří: „Jen 3. března podnikl Tálibán 43 útoků na kontrolní stanoviště afghánských bezpečnostních sil v provincii Hílmand. Vedení Tálibánu slíbilo mezinárodnímu společenství, že sníží násilí a nebudou stupňovat útoky. ”Vyzýváme Tálibán, aby zastavil nepotřebné útoky a splnil své závazky,“ uvedl Leggett.

Podle něj jsou USA oddány míru, ale mají také odpovědnost chránit své afghánské partnery v poli.

Zpochybnil i tvrzení Tálibánu, že bojuje za osvobození Afghánistánu od mezinárodních sil, když zmínil, že dohoda zahrnující omezení násilí stanoví cestu k jejich odchodu. Tálibán ale krátce po podpisu instruoval své velitele, aby klid zbraní už nedodržovali a útočili na afghánské vládní sily. Plyne to z dopisu, ke kterému se dostala afghánská televize Tolo.

Mluvčí Tálibánu Suhail Šahín pak uvedl, že „plánuje implementovat jeden po druhém všechny body dohody, aby se zabránilo eskalaci“. Obvinil afghánskou vládu, že klade dohodě překážky. Afghánský prezident odmítl propustit 5000 zajatců Tálibánu, jak slibuje smlouva. Uvedl, že se o tom teprve bude jednat.

Podle dohody se mělo na úvod jednání Tálibánu s afghánskou vládou vyměnit 5000 zajatých tálibů za 1000 zajatých afghánských vojáků 10. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků