Hlavní obsah
Afghánský prezident Hamíd Karzáí Foto: Ahmad Masood, Reuters

Afghánská komise zrušila volby a vítězem prohlásila Karzáího

Afghánská volební komise v pondělí oznámila zrušení plánovaného druhého kola prezidentských voleb a za vítěze označila dosavadní hlavu státu Hamída Karzáího. Proces obnovy Afghánistánu tak dostal další ránu.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí Foto: Ahmad Masood, Reuters
Afghánská komise zrušila volby a vítězem prohlásila Karzáího

Rozhodnutí následuje den poté, co bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh oznámil stažení kandidatury, a Karzáí tak zůstal jediným uchazečem o prezidentské křeslo. [celá zpráva]

Byl to přitom právě Karzáí, kterému komise po prvním kole, jež provázely rozsáhlé podvody, zrušila nejvíce hlasů - přišel o čtvrtinu. Celkem komise zrušila statisíce hlasů, prohlásila, že v prvním kole nikdo nezískal potřebný nadpoloviční počet hlasů, a vypsala druhé kolo na 7. listopadu.

Karzáí nakonec po odečtení sporných hlasů v prvním kole získal 49,67 procenta. Generální tajemník OSN, který v pondělí navštívil Kábul, o afghánských volbách řekl, že byly „jedny z nejsložitějších, které kdy OSN podpořila“.

Druhé hlasovací kolo mělo Afghánistánu zajistit legitimní vládu, o kterou by se mohli opřít spojenci a která by měla důvěru při vyjednávání s povstaleckými skupinami.

Karzáí původně konání druhého kola odmítal. Předběžné výsledky naznačovaly, že získal 54 procent hlasů a prezidentský úřad obhájil. Nakonec s vypsáním druhého kola na nátlak Spojených států souhlasil. Bílý dům váhá s vysláním potřebných posil do země, dokud nebude mít v afghánské vládě spolehlivého partnera. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků